Abdetohet lista: Ja kush janë 10 njerëzit më të pasur në botë aktualisht?

0

Lista e dhjetë njerëzve më të pasur në botë është publikuar nga Forbes dhe siç thuhet, këta janë njerëz që ushtrojnë ndikim të rëndësishëm në pjesë të mëdha të ekonomisë globale dhe luajnë një rol të rëndësishëm në të gjitha aspektet e jetës publike, nga politika ndërkombëtare dhe media.

Këtë vit, lista vjetore përfshin 2640. Për pjesën më të madhe të vitit 2023, manjati francez i mallrave të luksit, Bernard Arnault, ishte njeriu më i pasur në botë, sipas Forbes, por kjo ndryshoi më 8 qershor 2023, kur CEO i Tesla, Elon Musk ia kaloi Arnault-it për t’u bërë sërish nr. 1 në botë. me një pasuri me vlerë rreth 238 miliardë dollarë. Që nga sot, 1 shtator 2023, Musk është ende personi më i pasur në botë, një pozicion që ai e mbajti edhe për pjesën më të madhe të vitit 2022.

Një rritje e aksioneve të Meta Platforms, e cila zotëron Facebook, Instagram dhe WhatsApp, e ktheu Mark Zuckerberg në dhjetëshen e njerëzve më të pasur në botë në fillim të kësaj vere për herë të parë që nga janari 2022. Që nga 1 shtatori, Zuckerberg është i nënti në botë. Personi më i pasur, me një pasuri me vlerë 105 miliardë dollarë, 8 miliardë dollarë më pak dhe dy vende në renditje nga fillimi i muajit të kaluar, sipas vlerësimeve të Forbes.

Bashkëthemeluesi i Google, Larry Page, u ngjit me dy vende në vendin e 6-të këtë muaj nga numri 8 në fillim të gushtit, pasi aksionet e kompanisë mëmë Alphabet u rritën 3.5 për qind. Bashkëthemeluesi i tij Sergey Brin është menjëherë pas tij, i renditur i teti në botë.

Më poshtë janë 10 njerëzit më të pasur në botë që nga 1 shtatori 2023 në orën 12:00, sipas Forbes, të cilët janë të gjithë burra.

1.Elon Musk
2. Bernard Henrio
3. Jeff Bezos
4. Larry Ellison
5. Warren Buffett
6. Larry Page
7. Bill Gates
8. Sergey Brin
9. Mark Zuckerberg
10. Steve Ballmer.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu