Adelina Ismaili reagon ashpër pasi u kërkua shoqërimi i saj në Gjykatë: S’jemi kriminele, dëshmitë tona i keni në tavolinat tuaja

0

Këngëtarja Adelina Ismaili ka reaguar pas vendimi të gjykatësit Agron Kuçi, i cili ka kërkuar nga Policia që t’i shoqërojë në gjykatë motrat Ismaili në gjykimin ndaj Enver Sekiraqës.

Ismaili ka thënë se mund të paraqiten në gjykatë për t’i thënë të njëjtat fjalë, por se s’janë të interesuara për “show mediatik”.

Ajo ka thënë se kanë rrezikuar edhe jetët duke u paraqitur në gjyqe, duke deklaruar se kanë marrë dhe vazhdojnë të marrin kërcënime nga bandat kriminale.

“Asnjë polici nuk është në kërkim timin as të motrave të mia. Ne nuk jemi kriminele dhe nuk kemi raste në polici. Jemi dëshmitare të një rasti dramatic që ka ndodh para 15 viteve dhe kemi bashkëpunuar me të gjitha institucionet e RKS për zbardhjen e rastit. Më shumë se 10 vite jemi në gjyqe dhe në polici sa herë është kërkuar nga ne duke rrezikuar edhe jetët tona nga banda kriminale që na kanë kërcënuar pa ndal dhe vazhdojnë…mos të flasim për dëmtim të imazhit dhe të gjithë reperkusionet negative që ka pas në jetët tona profesionale. Ky rast përsëritet cdo 3 vjet tash dhe nuk merret vendimi final”, ka shkruar Ismaili.

Ismaili ka thënë se s’dëshirojnë të thirren në gjykatë saherë që Sekiraqa bën apel.

“Në letrat adresuar gjykatësit jemi shprehur shumë konkretisht që ne i mbesim mbrapa deklaratave tona dhënë prokurorit të EULEX’it, vitet 2016-2017, z.Carney dhe nuk dëshirojmë të thirremi sa herë që i pandehuri bën apel. Këto janë absolutisht dakord me ligjet e RKS dhe është e drejtë e jona, sipas avokatit tonë.

Ne mund dhe të paraqitemi në gjykatë për t’ju thënë të njëjtat fjalë sikurse është e shkruar në letrat tona por nuk jemi të interesuara për show mediatic lidhur me këtë rast.

Shoë i cili i shërben strukturave kriminale në Kosovë apo shërbyesve të tyre që , siq duket duan ta mbyllin këtë rast me një epilog ndryshe nga vendimi i gjykatës.

E falenderojmë Policinë e Kosovës që çdoherë kanë treguar korrektësi kurse e nderuara Gjykatë, ne vërtetë udhëtojmë shumë. Dëshmitë tona i keni në tavolinat tuaja”, ka shkruar Ismaili.

Ndryshe, Gjykata Themelore në Prishtinë do të kërkojë nga Policia e Kosovës që dëshmitaret Adelina, Zanfina dhe Ema Ismaili, të sjellen me shoqërim në seancën e radhës në rastin ku Enver Sekiraqa po akuzohet për nxitje në vrasjen e Triumf Rizës.

Një vendim i tillë, është marrë të mërkurën nga kryetari i trupit gjykues, gjykatësi Agim Kuçi.

Paraprakisht, prokurori special Dren Paca ka deklaruar se mbetet pranë propozimit të dhënë në shqyrtimin gjyqësor më 19 janar 2022, që edhe në rigjykim të dëgjohen dëshmitaret Ismaili apo të lexohen deklaratat e tyre dhëna në polici, prokurori dhe në gjykatë.

Propozimin për leximin e deklaratave të dëshmitareve Ismaili e kundërshtoi i akuzuari Sekiraqa, ndërsa nuk e kundërshtoi që të njëjtat të dëgjohen sërish në gjykatë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu