Analiza e NYT: Lufta në Ukrainë do të zgjasë, Putin po “luan bixhoz” me nervat e Perëndimit

0

Të premten, Pentagoni njoftoi një transferim të ri të predhave të drejtuara me saktësi dhe raketahedhësve të shumëfishtë në Ukrainë, armatimi më i fundit që shkon drejt lindjes.

SHBA- Gazeta amerikane New York Times në një analizë të bërë në lidhje me luftën në Ukrainë u shpreh se konflikti në vend mund të zgjasë me vite dhe se pasojat do të jenë të rënda për vendin përballë presidentit rus Vladimir Putin i cili vijon “të luajë bixhoz se mund t’i rezistojë Perëndimit”.

Sipas NYT, kjo situatë ka të ngjarë të formësohet nëse SHBA dhe aleatët e saj do të vijojnë të jenë të angazhuar ushtarakisht, politikisht dhe financiarisht për të mbajtur Rusinë jashtë sistemit ndërkombëtar.

Të premten, Pentagoni njoftoi një transferim të ri të predhave të drejtuara me saktësi dhe raketahedhësve të shumëfishtë në Ukrainë, armatimi më i fundit që shkon drejt lindjes.

Më shumë se katër muaj pasi Rusia pushtoi Ukrainën, një luftë që pritej të ishte një aksion i lehtë rus, tani ka evoluar në një betejë centimetrash pa fund në horizont, një garë qëndrueshmërie gjeopolitike në të cilën Putin po luan bixhoz që mund t’i rezistojë një Perëndimi të paqëndrueshëm dhe të padurueshëm.

Presidenti Joe Biden është zotuar se do të qëndrojë me Ukrainën “për aq kohë sa të duhet”, por as ai dhe askush tjetër nuk mund të thotë se sa kohë do të zgjasë kjo ose sa më shumë mund të bëjnë Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj në atë distancë, në mungesë të drejtpërdrejtë. ndërhyrje ushtarake. Në një moment, zyrtarët pranojnë se stoqet e armëve të SHBA-së dhe Evropës do të mbarojnë; ndërsa Shtetet e Bashkuara kanë autorizuar 54 miliardë dollarë ndihmë ushtarake dhe ndihmë të tjera, askush nuk pret një kontroll tjetër prej 54 miliardë dollarësh kur të mbarojë.

Kështu që Biden dhe ekipi i tij po kërkojnë për një strategji afatgjatë në një kohë kur Shtëpia e Bardhë sheh rreziqet e përshkallëzimit në rritje, perspektivën për një zgjidhje të negociuar ende larg dhe lodhjen e publikut fillon të shfaqet brenda dhe jashtë vendit.

“Unë shqetësohem për faktorin e lodhjes së publikut në një gamë të gjerë vendesh për shkak të kostove ekonomike dhe për shkak se ka shqetësime të tjera urgjente,” tha senatori Chris Coons, një aleat i ngushtë i Bidenit që mori pjesë në Samitin e NATO-s në Madrid.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu