Arrestohen 5 punonjës policie në akuzën e torturës

0

Tortura dhe rrahje në selinë e policisë së Veronës

Mëngjesin e sotëm pesë oficerë policie (një inspektor dhe 4 oficerë) që në momentin e ngjarjes shërbenin në Nucleo Volanti, seksioni që patrullon zonën ditën dhe natën në makinë, përfunduan në arrest shtëpie.

Akuzat janë, për arsye të ndryshme, për torturë, plagosje të rënda, përvetësim, refuzim dhe mosveprim. Burra dhe gra të tjerë me uniforma policie kryen arrestimet.

Sipas akuzave, agjentët dyshohet se kanë rrahur disa herë persona të ndaluar në rrugë gjatë kontrolleve, dhe më pas kanë manipuluar raportet në mënyrë të tillë që të largojnë përgjegjësinë dhe dyshimin. Ky nuk është një rast i izoluar: përveç pesë arrestimeve, nën hetim janë edhe një duzinë punonjës policie.

Këtë e dëshmon transferimi (disa prej tyre për mosparandalimin e dhunës) në javët e fundit të rreth njëzet agjentëve për gjetje penale dhe disiplinore. Hetimi u ndoq drejtpërdrejt nga zyrat qendrore të Policisë së Romës, të cilat i ofruan prokurorisë së Veronës bashkëpunimin maksimal.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu