BE: Rusët të paguajnë 45 euro më shumë për të hyrë në vendet e unionit

0

BRUKSEL- Bashkimi Evropian po propozon ta bëjë më të shtrenjtë dhe më të vështirë për qytetarët rusë marrjen e vizave. BBC shkruan se rusët që dëshirojnë të hyjnë në BE do të përballen me një proces më të gjatë aplikimi dhe do të shohin që tarifat të rriten nga 35 euro (30 £; 34 dollarë) në 80 euro (69 £; 79 dollarë). Kjo duhet të vazhdojë për sa kohë që Moska do të zhvillojë luftën e saj të agresionit kundër Ukrainës, tha Komisioni i BE-së.

Më shumë se një milion rusë kanë udhëtuar në vendet e BE-së që nga pushtimi i Ukrainës në shkurt. Margaritis Schinas, një nënkryetar i Komisionit të BE-së, tha se Rusia kishte “minuar plotësisht” besimin mbi të cilin bazohej marrëveshja ekzistuese e vizave BE-Rusi. Sipas kësaj marrëveshjeje, rusët kishin për 15 vjet që gëzonin një proces të thjeshtuar për marrjen e vizave të BE-së. Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, shkroi në Twitter duke thënë se marrëveshja e vizave duhet të pezullohet pasi “nuk mund të ketë punë si zakonisht” me Rusinë.

Masa e së martës vjen pas një vendimi javën e kaluar nga ministrat e jashtëm të BE-së, kur ata ranë dakord në parim për të pezulluar marrëveshjen ekzistuese të vizave me Moskën. Plani ishte parë si një kompromis, me Ukrainën dhe disa shtete anëtare të BE-së që bënin thirrje për një ndalim të plotë – por të tjerë si Franca dhe Gjermania kundërshtuan të shkonin kaq larg. Disa vende të BE-së në kufi me Rusinë kishin filluar tashmë të forcojnë kontrollet kufitare.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, javën e kaluar pranoi se vendimi i BE-së do ta bënte jetën më të vështirë për udhëtarët rusë, duke e quajtur propozimin një tjetër vendim qesharak në një seri absurditetesh të vazhdueshme.
Sipas propozimeve, qytetarët rusë do të përballen:
Tarifa më të larta prej 80 € në vend të 35 €
Një proces më i gjatë aplikimi
Kufizime për vizat me shumë hyrje
Një listë më e gjatë e kërkuar e dokumenteve mbështetëse
Më vete, Komisioni i BE-së po propozon që shtetet anëtare të refuzojnë të njohin pasaportat ruse të lëshuara në Ukrainën e pushtuar.

“Rusët nuk duhet të kenë akses të lehtë në Bashkimin Evropian dhe të udhëtosh në BE si turist nuk është një e drejtë njerëzore”, tha komisionerja e BE-së për çështjet e brendshme, Ylva Johansson.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu