COVID-19 në Shqipëri/ 1261 qytetarë të infektuar, 3 humbje jete, MSH: 31 pacientë janë shtruar

0

Aktualisht në spitalin COVID-3 po marrin trajtim 31 pacientë.

3 pacientë kanë ndërruar jetë nga pandemia e koronavirusit në Shqipëri. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën tre qytetarë nga Tirana të moshave 72-82 vjeç. Ndërsa nga 2667 testime të kryera, 1261 qytetarë kanë rezultuar të infektuar në 24 orët e fundit. Aktualisht në spitalin COVID-3 po marrin trajtim 31 pacientë.

NJOFTIMI I PLOTË:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2667 testime, 1261 qytetarë të infektuar, tre humbje jete dhe 1352 të shëruar në 24 orët e fundit

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror. Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet. Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127. Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 2667 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 1261 qytetarë, në këto bashki: 442 në Tiranë, 81 në Durrës, 74 në Fier, 47 në Shkodër, nga 46 qytetarë në Lushnje, Vlorë, 44 në Berat, 37 në Elbasan, 36 në Sarandë, 29 në Kamëz, 27 në Lezhë, 23 në Gjirokastër, 21 në Kavajë, 20 në Korçë, 17 në Dimal, nga 15 qytetarë në Krujë, Vorë, Divjakë, Maliq, Kuçovë, nga 14 qytetarë në Kurbin, Himarë, nga 13 qytetarë në Vau i Dejës, Tepelenë, 11 në Patos, nga 9 qytetarë në Mallakastër, Prrenjas, nga 8 qytetarë në Kukës, Devoll, nga 7 qytetarë në Mirditë, Skrapar, nga 6 qytetarë në Malësi e Madhe, Gramsh, Librazhd, nga 5 qytetarë në Fushë Arrëz, Tropojë, Shijak, Dibër, Bulqizë, Delvinë, Peqin, nga 4 qytetarë në Has, Roskovec, Përmet, Pogradec, nga 3 qytetarë në Pukë, Rrogozhinë, Selenicë, nga 1 qytetar në Mat, Këlcyrë, Kolonjë, Poliçan, Cerrik. Janë 9,175 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 31 pacientë. Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sars-Cov2: tre qytetarë nga Tirana të moshave 72-82 vjeç. Janë shëruar 1352 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 295,340 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (27 Korrik 2022)
Raste të reja ditore 1261
Të shëruar në 24 orë 1352
Të shtruar në spitale 31
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 2667

Testime totale 1,909,176
Raste pozitive 308,050
Raste të shëruara 295,340
Raste Aktive 9,175
Humbje jete 3,535

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5,276
Fier 723
Durrës 631
Vlorë 450
Elbasan 422
Shkodër 384
Berat 371
Korçë 270
Lezhë 251
Gjirokastër 190
Dibër 140
Kukës 67

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu