Dënohen 3 shqiptarë… Historitë me kultivimin e kanabisit në Angli nuk kanë fund. (Emrat)

0

Tre persona të tjerë janë burgosur për përfshirje në operacione të paligjshme të fermave të kanabisit në pronat e banuara me qira në Qarkun Durham të Britanisë.

Neritan Bala, 28 vjeç, shtetas shqiptar pa vendbanim fiks, u dha këtë javë një dënim me burg 21 muaj, pasi pranoi prodhimin e kanabisit, në Gjykatën e Gjykatës së Durhamit. Pretenca vjen pas një vizitë policore në një shtëpi me tarraca në High Grange, afër Crook, pas raporteve nga fqinjët, në fund të Prillit.

Sipas mediave britanike, Gjykata e Britanisë në Durham dëgjoi ndërsa oficerët thërrisnin në pjesën e përparme të pronës, Bala u përpoq të ikte nga dera e pasme, por u ndalua dhe u zbulua se posedonte çelësat e shtëpisë, një celular, një leje drejtimi, një kartë udhëtimi dhe 230 £, të cilat u sekuestruan.

Zyrtarët zbuluan se furnizimi elektrik ishte anashkaluar dhe gjetën 110 bimë kanabisi në nivele të ndryshme të rritjes duke përdorur ndriçimin me llampa dhe transformatorët, në dhomën e ngrënies, dy dhoma gjumi dhe hapësirën e papafingo.

Bala i tha policisë se ai kishte qenë duke punuar në atë adresë, duke ujitur bimët, për të paguar për udhëtimin e tij në MB. Ai shpjegoi pas mbërritjes në 24 janar, pasaporta e tij u hoq dhe ai u vendos në shtëpi për të punuar si një kopshtar.

Christine Egerton, për Bala, tha se ishte “qartë një ndërmarrje tregtare, por jo e tij”.

Ajo tha se i pandehuri, më i madhi nga katër vëllezërit që jetojnë në një qytet në veri të Shqipërisë, erdhi në këtë vend në mënyrë të paligjshme në përpjekje për të fituar para për të shlyer borxhet e akumuluara pasi pagoi seancat e kimioterapisë për nënën e tij, e cila tashmë nuk jeton më.

Në një çështje të veçantë të fundit në gjykatë, gjykatësi Singh vendosi dënime me burg përkatësisht 27 muaj dhe 22 muaj, për persona të tjerë me prejardhje shqiptare, Edison Kortoci, 24 vjeç dhe 35-vjeçarin, Adrian Lamaj.

Kortoci, nga Dunstable, në Bedfordshire dhe Lamaj, pa adresë fikse, të dy pranuan se ishin të përfshirë në prodhimin e një droge të klasit B, pasi policia gjeti 290 bimë kanabisi në shtete të ndryshme të rritjes nga një adresë në Rrugën Alexandrina, Seaham, në 16 Mars.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here