Doni të humbni peshë? Ja disa veprime që duhet të bëni çdo mëngjes

0

Nganjëherë disa sjellje kalojnë edhe në shprehi nëse përsëriten kohë pas kohe andaj edhe mënyra se si nisim ditën është shumë e rëndësishme për shumë arsye.

Disa zakone të mëngjesit mund të ndihmojnë në humbjen e peshës e po ashtu edhe ruajtjen e saj.

Zona rreth barkut cilësohet si më e vështira për të larguar yndyrërat, por dietologët kanë rekomanduar pesë mënyra se si të arrini formën e dëshiruar pa hyrë në dieta strikte.

Pini një gotë ujë

Rritja e sasisë së ujit që pini çdo ditë mund të përshpejtojë humbjen e peshës, tregojnë shumë studime. Për shembull, sipas një studimi, rezultatet e të cilit u botuan në Gazetën e Kërkimeve Klinike dhe Diagnostike, pjesëmarrësit që pinin rreth dy gota ujë 30 minuta para mëngjesit, drekës dhe darkës humbën peshë dhe përjetuan një rënie në indeksin e masës trupore.

Hani ushqime të pasura me proteina për mëngjes

Nëse e filloni mëngjesin tuaj me ushqim të pasur me proteina si vezë, kos ose gjalpë arra, do të ndiheni më të ngopur për më gjatë. Përveç kësaj, do të ndihmojë në stabilizimin e sheqerit në gjak.

Mos harroni frutat

Përveç proteinave, frutat janë një ushqim i shkëlqyeshëm për t’u shtuar në rutinën tuaj të mëngjesit, sepse janë të pasura me antioksidantë dhe fibra. Duke ngrënë fruta për mëngjes, do të shtoni lëndë ushqyese në vaktin tuaj pa kalori të panevojshme dhe në këtë mënyrë do të nxisni rënien në peshë.

Hani drithëra

Nëse mendoni se të gjitha karbohidratet janë të këqija, mendoni përsëri. Një pjesë e fundit e frymëzimit të mëngjesit për dietën tuaj përfshin shtimin e drithërave të plota në mëngjes.

Drithërat integrale si tërshëra ose buka me drithëra të plota përmbajnë fibra dhe lëndë ushqyese, dhe ato gjithashtu ndihmojnë për t’ju mbajtur të ngopur gjatë gjithë ditës. Nuk duhet të keni frikë nga karbohidratet sepse ato ndihmojnë tretjen dhe në këtë mënyrë përshpejtojnë humbjen e peshës.

Dilni për shëtitje

Stërvitja në mëngjes është një zakon i mahnitshëm dhe shumë i zgjuar për t’u futur nëse doni të humbni peshë dhe të filloni ditën tuaj në mënyrën më të mirë të mundshme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu