Drejt Gjermanisë me dy fitore, Shqipëria mposht edhe Azerbajxhanin

0

Shqipëria ka shënuar fitore ndaj Azerbajxhanit me rezultat 2-0 në ndeshjen miqësore të zhvilluar në Hungari.

Sylvinho e nisi lojën me shumicën e lojtarëve që besohet se do të luajë në ndeshjen hapëse të Euro 2024.

Nuk shkoi shumë dhe vetëm pas 11 minutash kuqezinjtë arritën ta zhbllokonin sfidën pas një dominimi.

Ylber Ramadani pasoi bukur te Nedim Bajrami i cili me nëj goditje të bukur nga 20 metra arriti të shënojë në portën e Shahrudin Mahammadaliyev.

Kuqezinjtë kishine dhe dy raste në pjesën e parë me Bajramin, por që mesfushori sulmues nuk arriti të shënojë.

Azerët e nisën më mirë pjesën e dytë, me Shqipërinë që ishte paksa e ngathët në mbrojtje, por që porta mbeti e paprekur.

Rey Manaj i futur në pjesën e dytë, rrezikoi bukur në minutën e 66-të, por gjuajtja e tij e fuqishme u ndal nga portieri.

Por në minutën e 81-të, Shqipëria arriti të shënojë golin e dytë, me një aksion shumë të bukur, ku Naser Aliji asitoi, ndërsa Manaj me një gjuajtje të fortë shënoi për 2-0.

Në minutën e 87-të ishte radha për Qazim Laçin, i cili përfitoi nga një asistim i Bajramit për të shënuar për 3-0.

Azerbajxhani arriti të shënojë golin e nderit në minutën 90-të, kur Musa Qurbali shënoi për 3-1.

Shqipëria me dy fitore në miqësore duket gati për të udhëtuar drejt Gjermanisë për Euro 2024, ku në grup është me Kroacinë, Spanjën dhe Italinë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu