E pabesueshme, çfarë gjeti 6-vjeçari ? Po kërkonte tokën për krimba

0

Një djalë 6 vjeçar ka gjetur një fosil që daton miliona vjet më parë në kopshtin e tij.

Siddak Singh Jhamat, i njohur si Sid tha se ishte “i ngazëllyer” që kishte gjetur fosilin në kopshtin e tij në Walsall pasi kishte gërmuar për krimba.

Babai i tij ishte në gjendje të identifikonte fosilin përmes një grupi në të cilin është anëtar.

Vish Singh tha se fosili është i vjetër midis 251 dhe 488 milion vjet.

“Thjesht po gërmoja për krimba dhe gjëra të tilla si qeramikë dhe tulla dhe sapo e hasa këtë shkëmb që dukej si një bri, mendova se mund të ishte një dhëmb ose thua, por në fakt ishte një copë korale e cila quhet korale bri, “tha Sid.

“Unë vërtet isha i ngazëllyer që e gjeta.”

Z. Singh shtoi: “Ne ishim të befasuar që ai gjeti diçka kaq të çuditshme në tokë. Ai gjeti një korale briri, dhe disa copa më të vogla pranë tij, pastaj të nesërmen ai shkoi përsëri duke gërmuar dhe gjeti një bllok rërë të ngatërruar .”

Familja tha se ata nuk jetojnë në një zonë të njohur për fosilet e saj, si Bregu Jurassic në jug të Anglisë, por shtoi se kanë shumë baltë natyrore në kopshtin ku u gjetën fosilet.

“Shumë njerëz kanë komentuar se sa e mahnitshme është të gjesh diçka në kopshtin e pasmë,” tha Z. Singh.

“Ata thonë se mund të gjesh fosile kudo nëse shikon me mjaft kujdes, por për të gjetur një pjesë aq të madhe si ajo është mjaft unike”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu