“Elita po kërkon pasardhësin e Putinit”, artikulli i medias ruse që ka tronditur Kremlinin

0

RUSI- Sot bëhen tre muaj nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, të cilin Kremlini vazhdon ta quajë “operacion special ushtarak” ku thuhet se shumë anëtarë të elitës ruse kanë ndryshuar qëndrimin e tyre ndaj luftës dhe situatës në vend.

Sipas burimeve të gazetës ruse Meduza, brenda tre muajve Putin arriti të kthejë kundër tij si “partinë e luftës” dhe ata që duan paqe. Në Kremlin shpresojnë se në të ardhmen e parashikueshme ai do të largohet dhe do të ketë mundësinë të zgjedhë pasardhësin. Për momentin, sipas faqes së internetit, shumë përfaqësues të elitave, si ata që mbështesin vazhdimin e luftës ashtu edhe mbështetësit e paqes, nuk janë personalisht të kënaqur me presidentin Vladimir Putin.

Vlen të theksohet se qasja në faqen e Meduza është bllokuar në Rusi, pasi cilësohet si “agjent i huaj”. Në fillim të marsit, faqja raportoi se shumica e Kremlinit dhe zyrtarëve qeveritarë thjesht nuk dinin çfarë të bënin dhe ishin të tmerruar se sanksionet do të ndikonin në jetën dhe karrierën e tyre. Menjëherë pas kësaj filloi “kryengritja patriotike”, ndërsa në prill shumë në pushtet kërkuan që lufta të vazhdojë deri në fitoren përfundimtare. Në përgjithësi, për sa i përket vlerësimeve të situatës, mbizotëron pesimizmi.

“Nuk do të jetë e mundur të jetohet si më parë. Nuk mund të flasim as për zhvillim. Por disi mund të sigurojmë jetesën, me importe të moderuara, duke tregtuar me Kinën dhe Indinë,” tha një burim pranë qeverisë.

Sipas burimeve të cituara nga faqja e internetit, Kremlini nuk është gati për një mobilizim të përgjithshëm, sepse kjo ide nuk është e popullarizuar në shoqëri. Përkrahësit e ndërtimit të menjëhershëm të paqes po tregojnë problemet që janë shfaqur në ekonomi, të cilat sipas tyre do të përkeqësohen me kalimin e kohës.

Burime në faqen ruse pohojnë gjithashtu se çështja e “pasardhësit të Putinit” po diskutohet gjithnjë e më shpesh në nivelet më të larta të pushtetit. Nuk flitet për një komplot kundër presidentit, por ka një mirëkuptim apo dëshirë që në një perspektivë mjaft të dukshme ai të mos drejtojë vetë shtetin. Ndër emrat që diskutohen, për të cilët disa zyrtarë thonë se mund të “pajtohen me Perëndimin”, janë kryebashkiaku i Moskës Sergei Sobyanin, nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus Dmitry Medvedev dhe Zëvendëskryeministri i Parë Administrata e Presidencës, Sergei Kiriyenko.

I pyetur se sa do të zgjaste “operacioni special ushtarak”, Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Nikolai Patrushev tha se Rusia nuk po nxitonte për të përmbushur afatet dhe rifilloi bisedimet për të pretenduar se të gjitha qëllimet e vendosura nga presidenti do të arrihen. Në të njëjtën kohë ai theksoi të ashtuquajturin denazifikimi.

Qëllimet e tjera të vendosura nga Putin në fillim të luftës përfshijnë “çmilitarizimin” e Ukrainës, si dhe njohjen e pavarësisë së të ashtuquajturave Republika Popullore të Donetsk dhe Luhansk dhe aneksimin e Krimesë. Sipas Patrushev, fati i Ukrainës do të përcaktohet nga njerëzit që jetojnë në territorin e saj. Megjithatë, ai nuk specifikoi se çfarë kishte në mendje Patrushev në praktikë. Patrushev tha gjithashtu se do të rriten subvencionet shtetërore për krijimin e “përmbajtjes patriotike” të veprave dhe filmave.

Në tre muajt e armiqësive, Rusia ka marrë kontrollin e pjesëve të Ukrainës jugore, si dhe pjesëve të Kharkiv, Donetsk dhe Luhansk. Zona e Khersonit dhe qyteti i madh i Mariupolit, i cili është shkatërruar plotësisht, ranë nën kontrollin rus. Forcat ruse u tërhoqën nga Kievi. Gjatë luftës mijëra kanë humbur jetën dhe sipas disa burimeve, dhjetëra mijëra civilë. Ukraina pretendon se ushtria ruse ka kryer një mori krimesh lufte, të cilat do të hetohen nga Gjykata Penale Ndërkombëtare.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu