Emrat më të lakuar / Gara për karrigen e Erdogan, kush mund të jetë pasardhësi?

0

Kryetari i sapozgjedhur i Stambollit Ekrem Imamoglu është shfaqur si sfiduesi kryesor i mbretërimit të presidentit turk.

Nëse nga këto zgjedhje administrative mund të shihet një sinjal për të ardhmen e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ndoshta duhet të fillojë të shqetësohet. Për presidentin turk, në fakt, e diela ka shënuar fillimin e “një epoke të re” në Turqi. Rezultati më i rëndësishëm erdhën nga dy qytetet simbolike të vendit: Stambolli dhe Ankaraja.

Rezultatet ishin një goditje e rëndësishme për Rexhep Tajip Erdogan, i cili kishte shpresuar të rimarrë kontrollin e qyteteve më pak se një vit pasi ai pretendoi një mandat të tretë si president. Ai drejtoi fushatën për të fituar në Stamboll, ku u rrit dhe u bë kryetar bashkie.Erdogan ishte zotuar për një epokë të re në megaqytetin e Turqisë me pothuajse 16 milionë banorë, por kryetari aktual i Stambollit siguroi më shumë se 50% të votave, duke mundur kandidatin e presidentit të AK me më shumë se 11 pikë dhe pothuajse një milion vota.

Kjo ishte gjithashtu hera e parë që kur Erdogan erdhi në pushtet 21 vjet më parë që partia e tij u mund në të gjithë vendin në kutinë e votimit. Sidoqoftë, pashmangshmërisht njerëzit kanë nisur të diskutojnë se kush mund ta drejtojë vendin pas Erdoganit, duke nxjerrë në skenë emra të rinj si dhe jo dhe aq të rinj.

Rivali kryesor

Kryetari i sapozgjedhur i Stambollit Ekrem Imamoglu është shfaqur si sfiduesi kryesor i mbretërimit të presidentit turk Tajip Erdogan. Por në një farë mënyre, ai po ndjek gjurmët e liderit turk që drejtoi qytetin në vitet 1990. Përveç që kanë udhëhequr qytetin më të madh të vendit, të dy kanë rrënjë familjare në rajonin lindor të Detit të Zi dhe të dy karriera e tyre politike është penguar nga gjykatat e Turqisë. Në rininë e tyre, të dy ishin gjithashtu futbollistë.

Pas arritjes së një fitoreje tingëlluese dhe mbajtjes së postit të tij në zgjedhjet për kryetar bashkie të së dielës, Imamoglu, 53 vjeç, është tani një president i mundshëm i ardhshëm sipas këndvështrimit të shumë analistëve.Por, ndërsa ata ndajnë një aftësi të fortë për të tërhequr votuesit, ata ndryshojnë kur bëhet fjalë për politikën. Imamoglu, një ish-biznesmen, ka thënë vetë: “idetë tona janë kryesisht të kundërta”.Një folës i qetë, Imamoglu e ka pozicionuar veten si një unifikues. Por pavarësisht popullaritetit të tij, media shtetërore e ka portretizuar vazhdimisht negativisht. Në dhjetor 2022, një gjykatë turke dënoi me burg kryebashkiakun e Stambollit Imamoglu dhe vendosi një ndalim politik ndaj politikanit. Imamoglu u dënua me dy vjet e shtatë muaj burg për fyerje të zyrtarëve zgjedhorë. Një gjykatë tjetër hapi një çështje kundër Imamo?lu-së me një akuzë për manipulim tenderash që dënohet nga tre deri në shtatë vjet.

“Erdogani i ri”

Nga anha tjetër, kudo flitet përinxhinierin Selçuk Bayraktar, shefin e teknologjisë së kompanisë ushtarake Baykar Makina, njëherazi dhëndri i Erdoganit, duke aluduar se ai mund të jetë udhëheqësi i ri i mundshëm i Turqisë.Dronët e tij luajtën një rol kyç në ndalimin e pushtimit rus të Ukrainës në fillimin e një pushtimi gjithëpërfshirës.”

Ai është dhëndri i Erdoganit me të gjitha njohuritë dhe aftësitë e duhura. Unë mendoj se çdo gjë është drejt Bayraktarit,” i tha WSJ Burak Kadercan, një ekspert i politikës turke dhe një profesor në Kolegjin e Luftës Detare të SHBA. Në vitin 2014, Bayraktar zbuloi një prototip për një mjet ajror pa pilot të aftë për armë – produktin e tij revolucionar TB2. Në vitin 2022, Bayraktar TB2 u bë avioni më i eksportuar në botë dhe konsiderohet nga shumë si kallashnikovi i mjeteve ajrore pa pilot. Dronët e Bayraktar luajtën një rol të rëndësishëm në fillimin e pushtimit gjithëpërfshirës të Putinit në Ukrainë, kur trupat ukrainase i përdorën për të sulmuar autokolonat e automjeteve të blinduara ruse. Vetë Bayraktar propagandon një tekno-nacionalizëm që kapërcen ndarjen laike-fetare dhe kështu gëzon popullaritet në rritje në mesin e popullsisë turke. Bayraktar tha se nuk ka ambicie politike, por gjithashtu nuk do të refuzojë nëse Erdogani i kërkon atij të kandidojë në zgjedhjet e ardhshme. “Unë mund të them po, por kjo do të varet nga rrethanat,” tha ai në një intervistë me The Wall Street Journal vjeshtën e kaluar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu