EMRI/ Mbi 600 mijë bimë kanabis, arrestohet shqiptari në Angli

0

Aurel Cahani, i cili kishte ardhur në Angli tre vjet më parë për të punuar në industrinë e ndërtimit, kishte pasur vështirësi për të gjetur punë dhe u afrua nga një burrë në një kafene në Londër, i cili i ofroi punën.
Një shqiptar u kap duke ujitur një ‘shtëpi bari’ prej më shumë se 600 bimësh kanabisi në Angli. Leicestermercury shkruan se ai u përpoq t’i ikte policisë duke vrapuar mbi një çati prej rrasa. Por oficerët e gjetën atë të fshehur në një shkurre. Aurel Cahani, i cili kishte ardhur në Angli tre vjet më parë për të punuar në industrinë e ndërtimit, kishte pasur vështirësi për të gjetur punë dhe u afrua nga një burrë në një kafene në Londër, i cili i ofroi punën.

Ai erdhi në Leicestershire për të jetuar pa qira në shtëpi me ushqimin e tij të paguar, ndërsa ujiste bimët e kanabisit, të cilat ndriçoheshin nga më shumë se 100 llamba të fuqishme. Por oficerët e policisë së Leicestershire bastisën pronën herët në mëngjes të shtunën, 11 qershor.

Gjykata e Leicester Croën dëgjoi të hënën se si Cahani ishte përgjegjës për 628 bimë kanabisi, të cilat ishin në gjendje të prodhonin kanabis me vlerë rreth 300,000 £. Ai u përfaqësua në gjykatë nga Mizan Abdulrouf, i cili tha: Ai pranoi të vinte sepse i duheshin paratë. Ishin 1000 £, banimi me qira pa pagesë dhe ushqimi i tij do të sigurohej. Ndërsa ishte në Londër ai ishte me pak para dhe në një situatë të dëshpëruar dhe kjo është arsyeja që ai pranoi të vinte në Leicester për të luajtur këtë rol. Roli i vetëm që kishte ishte të ujitte bimët dhe tha se nuk e dinte përmasat e operacionit dhe kur mbërriti këtu ishte i frikësuar. Ai do të mendojë dy herë përpara se të pranonte përsëri një punë nga dikush në një kafene.

Gjykatësi Keith Raynor i tha Cahanit: Ti erdhe këtu tre vjet më parë për një jetë më të mirë, keni punuar në ndërtim. Ju prisnit të merrnit 1000 £ pas në muaji. Ishte një rritje e rëndësishme dhe e sofistikuar me 628 bimë.

Ai e burgosi Cahanin me 30 muaj. Gjykatësi tha se nëse nuk bën apel për të qëndruar në Mbretërinë e Bashkuar, ai do të deportohet në Shqipëri nga Zyra e Brendshme pas përfundimit të dënimit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu