Erdogan ‘i lumturuar para zgjedhjeve’, njofton zbulimin e madh

0

Me një ton festiv dhe pas raportimeve për një imazh të dobësuar për shkak të sëmundjes së tij të fundit dhe rënies së sondazheve, Rexhep Tajip Erdogan po “vë bast” në… fitimet e naftës për të fituar vota ndërkohë që ekonomia turke po rrënqethet. Ai njoftoi zbulimin e një fushe të madhe nafte në malin Gabbar të Turqisë juglindore.

Kapaciteti i këtij burimi në një thellësi prej 2700 metrash është 100 mijë fuçi në ditë dhe siç tha presidenti turk do të sigurojë 1/10 e nevojave të vendit.

Mali Gabbar, pranë kufirit të Turqisë me Irakun, ka qenë skena e përleshjeve të ashpra me rebelët e PKK-së.

Duke folur në Iconium, Rexhep Tajip Erdogan tha se Turqia do të varroste “terroristët e PKK” në fushat e naftës Gabar. Ai përmendi gjithashtu se pusi i naftës mori emrin e Aibuke Yalcin, mësuesja që u vra nga zjarri i PKK.

Presidenti turk tha gjithashtu se për kaq shumë vite kemi pyetur veten se si është e mundur që pranë Irakut ka burime të pasura nafte dhe nuk ka në Turqi, për të pasur sukses edhe një herë kundër Perëndimit, i cili “nuk e la të tij përparimin e vendit”.

Ai akuzoi edhe rivalin e tij Kemal Kilicdaroglu , i cili, siç tha, premton 300 milionë dollarë nga “huadhënësit londinez”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu