Euro 2020/ Anglia fitore historike ndaj Gjermanisë. Kualifikohet në fazën tjetër

0

Anglia ka mundur 2 me 0 Gjermaninë duke shënuar një fitore historike.
Golat për Anglinë u shënuan nga Sterling dhe Kane.

Minutë pas minute

75′ GOOOL / Shënon Rahem Sterling, kalon në avantazh Anglia

60′ Gjermanët e nisin mjaft mirë pjesën e dytë duke ushtruar presion të vazhdueshëm në zonën e anglezëve.

52′ Tjetër pritje spektakolare e portieri Pikford, që i mohon golin Havercit, pas një goditje fluturimthi nga sulmuesi i Çelsit. Reagim fantastik i gardianit anglez.

46′ Nis pjesa e dytë, nuk ka ndryshime në formacionet respektive.

Minutë pas minute/ Shënon Anglia me Sterling, kalon në avantazh

PERFUNDON PJESA E PARE

45′ Drithërima në portën gjermane. Sterling nxjerr topin për Kane, ai nuk e shfrytëzon përballë portierit

44′ Darren Philips ndëshkohet me karton të verdhë

37′ Hummels heq një top të rrezikshëm nga zona, Kane nuk u tregua i shkathët

28′ Anglia shton sulmet në gjysmëfushën gjermane, nuk kanë fund fërshëllimat e tifozëve anglezë

25′ Trippier kroson nga kornja dhe McGuire tregohet sërish i pasaktë

18′ Harry McGuire godet me kokë dhe shënjestron kuadratin por topi shkon në duart e Neuer sërish.

15′ Neuer pret një super goditje nga Rahem Sterling, ngrihet peshë stadiumi

07′ Goretzka niset në kundërsulm por rrëzohet nga kundërshtarët. Kartoni i parë i verdhë për 3 Luanët

05′ Ndeshja shumë intensive që në nisje, me Walker që heq një top të frikshëm nga sulmuesit gjermanë

02′ Kane afrohet rrezikshëm në portën e Neuer që në minutat e para

FORMACIONET

ANGLIA: Pickford; Walker, Stones, Maguire; Trippier, Rice, Phillips, Shaw; Saka, Kane, Sterling

GJERMANIA: Neuer; Ginter, Hummels, Rüdiger; Kimmich, Goretzka, Kroos, Gosens; Müller, Havertz, Werner