Fituese 3 herë e Oscar, humb jetën tekstshkruesja 93-vjeçare në SHBA

0

Tekstshkruesja Marilyn Bergman, e cila bashkëpunoi me bashkëshortin e saj Alan në The Way We Were dhe qindra këngë të tjera, ka vdekur në moshën 93-vjeçare. BBC shkruan se dyshja e këngëve kanë punuar së bashku në shfaqje të shumta për skenën dhe ekranin dhe njiheshin si specialistë të baladës.

Ata shkruan hite për yjet e Hollywoodit duke përfshirë Barbra Streisand, Fred Astaire dhe Frank Sinatra. Ajo vdiq të shtunën në shtëpinë e saj në Los Anxhelos me Alan dhe vajzën e saj pranë. Shkaku i vdekjes së Bergman është raportuar si mungesë e frymëmarrjes dhe nuk ka lidhje me Covid. Ajo ka lënë pas bashkëshortin e saj, 96 vjeç.

The Bergmans u nominuan për 16 nominime për çmimet Oscar, duke fituar tre herë – për The Way We Were nga filmi i Barbra Streisand i vitit 1973 me këtë emër, Windmills of Your Mind nga The Thomas Crown Affair në 1968 dhe për partiturën e tyre për Yentl të Streisand në 1983.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu