‘Jam i rraskapitur, qoftë fizikisht, qoftë mendërisht’, fjalët e fundit të Marios, 44-vjeçarit që është personi i parë që kryen vetëvrasje mjekësore në Itali

0

Mario, 44-vjeç është personi i parë që kryhen vetëvrasje me asistencë mjekësore në Itali. Ai kishte humbur aftësitë lëvizëse si pasojë e një aksidenti autombolistik të ndodhur rreth 12 vite më parë.

Emri i vërtetë i Marios, identiteti i të cilit kishte mbetur i fshehur deri më tani, është Federiko Karboni. Pas një beteje ligjore, burri mori pajisjet dhe mjekimet nga Shoqata Luca Coscioni, ku në sajë të një “mobilizimi të jashtëzakonshëm” u mblodhën 5 mijë euro në pak orë për të ndihmuar Marion.

“Nuk e mohoj që më vjen keq që largohem nga jeta, do të isha fals dhe gënjeshtar po të thosha të kundërtën sepse jeta është e mrekullueshme dhe ne kemi vetëm një. Por fatkeqësisht kështu shkoi, tani më në fund jam i lirë të fluturoj ku të dua”, tha 44-vjeçari para procedurës.

Para fillimit të vetëvrasjes me ndihmë mjekësore, e cila solli vdekjen e tij në orën 11:05, 44-vjeçari nga Marshimet donte t’ua besonte fjalët e fundit të pranishmëve.

“Bëra gjithçka që të mund të jetoja sa më mirë dhe të përpiqesha të rikuperoja maksimumin nga paaftësia ime, por tani jam i rraskapitur si mendërisht ashtu edhe fizikisht. Nuk kam një minimum autonomie në jetën e përditshme, jam në mëshirën e të tjerëve, varem nga të tjerët në çdo gjë, jam si një varkë që fluturon në oqean.

Jam i vetëdijshëm për kushtet e mia fizike dhe perspektivat e ardhshme, ndaj jam plotësisht i qetë dhe i qetë për atë që do të bëj”, kanë qenë fjalët e fundit të 44-vjeçarit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu