Kanadaja në alarm/ Vriten 10 persona, 15 të plagosur, autorët në kërkim, Policia: Janë të rrezikshëm

0

KANADA-Vriten 10 persona e 15 kanë mbetur të plagosur. Ky është bilanci i sulmit makabër të kryer nga dy persona në provincën qendrore Saskatchewan të Kanadasë. Viktimat u gjetën në 13 vende në Kombin James Smith Cree dhe fshatin e afërt të Weldon.

Dy autorët e dyshuar quhen Damien Sanderson dhe Myles Sanderson. Ato janë në arrati dhe konsiderohen të armatosur dhe të rrezikshëm. Banorëve u është thënë të strehohen në vend, pasi rrezikohen të sulmohen nga autorët.

ALARM në Kanada/ Vriten 10 persona, 15 të plagosur, autorët
Autoret
“Qëndroni në një vend të sigurt. Kini kujdes, mos lejoni të tjerët të hyjnë në banesën tuaj,” shkroi në Tëitter Policia Mbretërore Kanadeze e Saskatchewan (RCMP).

Aktualisht janë ngritur pika kontrolli, me policinë që kontrollon identifikimin e udhëtarëve dhe shoferëve u është kërkuar që të mos marrin autostopët.

Një gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në James Smith Cree Nation, një komunitet indigjen me rreth 2000 banorë në veri-lindje të ëeldon, ku jetojnë rreth 200 njerëz. Një alarm për persona të rrezikshëm u dërgua në të gjithë telefonat celularë në të gjithë provincat e Saskatcheëan, Manitoba dhe Alberta, një rajon i madh pothuajse sa gjysma e Evropës.

Ky është një nga aktet më vdekjeprurëse të dhunës masive që Kanadaja ka parë ndonjëherë. Kryeministri Justin Trudeau e përshkroi sulmin në Tëitter si “të tmerrshëm dhe zemërthyer”.

“Jam i tronditur dhe i shkatërruar nga sulmet e tmerrshme sot,” tha ai në një deklaratë. “Ata që janë përgjegjës për sulmet e neveritshme të sotme duhet të sillen plotësisht para drejtësisë”.

Në një konferencë shtypi, policia tha se mund të kishte më shumë njerëz të plagosur se 15.

BURIMI: BBC

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu