Mbyllet aeroporti i Kukësit, ndërpriten fluturimet e parashikuara. Drejtori: Mund të rinisin në fund të shkurtit

0

Sipas faqes së tyre të internetit, shërbimet në aeroportin e Kukësit janë ndalur plotësisht që prej 21 tetorit të këtij viti, pa asnjë fluturim të planifikuar.

Qeveria shqiptare njoftoi se aeroporti do të vihej në funksion vetëm pak ditë para zgjedhjeve të përgjithshme të prillit 2021. Lajmi u bë i ditur në një tubim të Partisë Socialiste nga ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku.

Edhe kryeministri Edi Rama postoi në të njëjtën ditë një foto të godinës së aeroportit dhe u bëri thirrje shqiptarëve në Londër që të përgatiten për fluturimin e parë për t’i sjellë në shtëpi në Kukës.

Aeroporti kryente gjashtë fluturime në javë, të cilat ranë ndjeshëm në shtator në vetëm një herë në javë. Në atë kohë drejtori i aeroportit Altin Progonati hodhi poshtë zërat se aeroporti rrezikonte mbylljen.

Ai tha për Koha.net, “Aeroporti i Kukësit nuk është i mbyllur. Aeroporti vazhdon të punojë, do të jetë funksional dhe i hapur. Punonjësit janë të gjithë në punë. Puna vazhdon normalisht. Edhe kur ka fluturime të ndërprera, ne kemi edhe fluturime çarter.”

Jo vetëm që nuk ka fluturime të planifikuara brenda dhe jashtë aeroportit gjatë dy muajve të fundit ose të planifikuara në të ardhmen, por nuk ka pasur as fluturime çarter kohët e fundit. Exit kontrolloi të dhënat e radarit të fluturimit të disponueshëm publikisht që nuk treguan asnjë aktivitet në javët e fundit.

Exit thirri numrin e telefonit të Aeroportit të Kukësit, i cili u ridrejtua në aeroportin e Tiranës. Agjenti i shërbimit ndaj klientit tha: “Aeroporti i Kukësit është i mbyllur, nuk ka fluturime”. Kur u pyetën se kur do të hapej, ata thanë: “Ndoshta në verë, ndoshta jo, nuk kam asnjë informacion për këtë”.

Në tetor të vitit të kaluar, kryeministri Edi Rama tha se Aeroporti i Kukësit do të hapte 1000 vende pune direkte dhe mijëra të tjera indirekte. Ai tha gjithashtu se kjo do të tërheqë investitorët e huaj për turizmin malor.

Më tej, Rama pohoi se për çdo 1 euro të investuar do të sillte 17-23 euro.

Por drejtori Progonati sipas News 24 shprehet se fluturimet e programuara janë ndërprerë dhe se mund të rinisin në fund të shkurtit të ardhshëm.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu