Me kokainë e kanabis, arrestohen dy shqiptarë dhe një serb në Zvicër

0

ZVICËR- Gjatë një aksioni të shënjestruar të hënën në Grenchen dhe Derendingen, u sekuestruan sasi të mëdha kokaine dhe hashash dhe tre persona u ndaluan. Nau.ch shkruan se aksioni, i cili çoi në arrestimin e dy shqiptarëve dhe një serbi në kantonin e Solothurnit të hënën, më 29 gusht 2022, u parapri nga hetimet e policisë në lidhje me veprat narkotike në kantonin e Bernës, gjë që ngriti dyshimin se lëndët narkotike mund të ruheshin në një pronë në Grenchen.

Gjithsej tetë kilogramë kokainë u sekuestruan gjatë një kontrolli në shtëpi në Grenchen të urdhëruar nga prokuroria publike kantonale për detyra të veçanta si pjesë e një procedure. Dy persona janë ndaluar në vendngjarje.

Në të njëjtën ditë u kryen edhe dy kontrolle të tjera në shtëpi në Derendingen, gjatë të cilave u sekuestrua një sasi e vogël kokaine dhe rreth pesë kilogramë e gjysmë hashash. Një tjetër person u arrestua. Tre burrat e moshës 26, 33 dhe 42 vjeç ndodhen në paraburgim. Të akuzuarit do të duhet të përgjigjen para organeve të drejtësisë për shkelje të kualifikuara të Ligjit për Narkotikët. Hetimet e mëtejshme për trafikun e dyshuar të drogës janë duke u zhvilluar nën drejtimin e zyrës së prokurorisë publike kantonale për detyra të veçanta.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu