“Më përqafoi, më puthi, s’dija çfarë të bëja”, atletja 16-vjeçare në Greqi rrëfen abuzimin seksual nga trajneri

0

GREQI- Në Greqi, një atlete 16-vjeçare është abuzuar seksualisht nga trajneri i saj. Mediat greke shkruajnë se trajneri 38-vjeçar është akuzuar për akte seksuale ndaj sportistes së mitur në Selanik.

“Më përqafoi, më puthi, ngriva, nuk dija çfarë të bëja. Nuk di asnjë nga këto gjëra dhe si të reagoj. Filluan të më dridheshin këmbët. Ai e kuptoi dhe më thoshte ‘mos u shqetëso’, më thoshte ‘mos u trishto se nuk është asgjë e keqe’ dhe më pyeste nëse doja të më përkëdhelte”, ka thënë e mitura.

Gjithashtu, sipas nënës së saj, trajneri kishte krijuar një profil fals në rrjetet sociale, dhe i dërgonte mesazhe abuzive të dashurit të 16-vjeçares. Në një moment, atletja e mitur filloi të ndryshojë sjelljen e saj, dhe prindërit e saj iu drejtuan një psikologu fëmijësh, ku zbuluan atë që po përjetonte.

Nga ana e tij, avokati i familjes, Othonas Papadopoulos tha: “Gjithçka ndodhi teksa familja përballej me një problem të rëndë shëndetësor me fëmijën tjetër, me rezultat që e gjithë vëmendja të përqendrohej aty dhe autori të gjente hapësirë ​​dhe kohë. Ai kishte dalë vullnetar për të ndihmuar me transportin e vajzës për ta çuar dhe marrë nga trajnimi”.

Historia e çështjes

Çështja u hap nëntorin e kaluar, pas një padie të ngritur nga prindërit e të miturës në Prokurorinë e Shkallës së Parë të Selanikut, ku përshkruheshin veprimet e ndodhura midis dhjetorit 2021 dhe qershorit 2022.

Pas padisë – dhe pasi trajneri i akuzuar u largua nga klubi ku punonte, u urdhërua një hetim paraprak dhe gjetjet e tij u vlerësuan nga një prokuror i cili urdhëroi ndjekjen penale për dy vepra penale dhe tre kundërvajtje.

Sipas informacioneve, ai është thirrur të përgjigjet për veprat penale të abuzimit seksual të vazhdueshëm ndaj të miturës, dhe përdhunimit (e kryer dhe në tentativë), si dhe për fyerje të dinjitetit seksual, bërjen e gjesteve dhe propozimeve të natyrës seksuale dhe shkaktimin frikë dhe ankth (duke monitoruar dhe kërkuar vazhdimisht kontakte të vazhdueshme dhe vizita të përsëritura në mjedisin social të të miturës).

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu