Më shumë se 1000 njerëz janë zhdukur nga zjarret në Maui

0

Më shumë se një mijë njerëz janë të listuar si të zhdukur nga zjarret në Maui Havai në fillim të gushtit. Agjenti special i FBI-së, Stephen Merrill .

Sipas tij, lista e personave të zhdukur zvogëlohet çdo ditë – pasi FBI është e bindur me siguri se njerëzit janë gjetur. Pra, u konfirmua se rreth 1400 persona nga 2500 fillestarët e zhdukur janë të sigurt.

Zjarret Maui shpërthyen më 8 gusht. Për shkak të thatësirës, ​​erërave uragane dhe faktorit njerëzor, zjarri filloi të përhapet me shpejtësi dhe shkatërroi pothuajse plotësisht Lahaina, ish-kryeqyteti i mbretërisë Havai, një vendpushim modern popullor ku pushonin rreth dy milionë turistë çdo vit.

Zjarret në Maui ishin më vdekjeprurësit në Shtetet e Bashkuara në shekullin e kaluar, me zjarr dhe tym duke vrarë të paktën 115 njerëz. Autoritetet e Lahaina nuk i ndezën sirenat kur zjarri u afrua, kjo është arsyeja pse shumë njerëz mësuan për zjarrin vetëm duke parë flakët ose duke dëgjuar shpërthime. Për më tepër, e vetmja rrugë e asfaltuar nga qyteti u bllokua nga zjarri dhe linjat e energjisë elektrike të rënë – duke u përpjekur të shpëtonin, njerëzit u dogjën pikërisht në makinat e tyre.

Përveç njerëzve, zjarret në Maui vranë kafshë dhe shkrumbuan pemën më të vjetër 150-vjeçare të banjës në ishull. Ekologët gjithashtu kanë frikë se për shkak të zjarreve, erozioni i tokës do të përshpejtohet, rrjedhat ujore do të ndoten dhe koralet, të cilat kanë një rëndësi të madhe për ishujt, jetën detare dhe faunën, do të vdesin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu