Mijëra shtëpi shkrumbohen nga flakët, Biden shpall gjendje katastrofe

0

Deri në 1000 shtëpi mund të jenë shkatërruar në zjarrin rekord që përfshiu një zonë të Kolorados ngjitur me Malet Shkëmbore.

Presidenti Joe Biden e shpalli situatën një katastrofë dhe ekspertët thanë se kriza klimatike dhe zgjerimi periferik kontribuan në shkatërrim.

Megjithatë, e gjithë kjo u pa si një fat në fatkeqësi, bazuar në informacionet e fundit se askush nuk u vra në zjarrin me përmasa gjigante.

Qindra banorë që prisnin të bënin zile në 2022 në shtëpitë e tyre, në vend të kësaj të shtunën duke filluar vitin e ri u përpoqën të shpëtonin atë që kishte mbetur prej tyre.

Raportohet se të paktën shtatë persona janë lënduar. Ky zjarr po konsideruar si më shkatërruesi në historinë e Kolorados.

Presidenti amerikan urdhëroi ndihmën federale të vihet në dispozicion të të prekurve.

 

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu