Mitsotakis i kërkon llogari Erdoganit për hartën ku përfshihen ishujt grekë si të Turqisë

0

Athinë- Vazhdojnë polemikat mes Turqisë dhe Greqisë.

Një hartë e shpërndarë në rrjete sociale është bërë molla e sherrit për debatin e radhës mes dy vendeve.

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, i kërkon shpjegime Ankarasë për një hartë ku disa ishuj të mëdhenj grekë të banuar në detin Egje që pretendohet se i përkasin Turqisë.

“Shikoni mirë këtë hartë. Kreta, Rodosi, Lesvosi, Kiosi, Samosi të gjitha të marra nga Turqia”, shkroi Mitsotakis në Twitter të hënën.

Harta thuhet se i është dhuruar Devlet Bahçelit, kreut të një partie nacionaliste aleate me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, nga grupi i ri ultranacionalist Ujqërit Gri.

Kreu i organizatës kishte postuar një foto të hartës të dielën në Twitter, duke pretenduar se “flamuri i lavdishëm turk” ishte “uzurpuar nga Greqia”.

Marrëdhëniet midis Greqisë dhe Turqisë kanë qenë të tensionuara për dekada për një sërë çështjesh, duke përfshirë të drejtat e eksplorimit nënujor dhe sovranitetin e ishujve të pabanuar.

Grindjet e fundit janë fokusuar në ishujt grekë pranë brigjeve të Turqisë, ku Ankaraja akuzon Athinën për mbajtjen e një pranie ushtarake në kundërshtim me traktatet.

Greqia ka argumentuar se po vepron sipas ligjit ndërkombëtar dhe po mbron ishujt e saj përballë armiqësisë turke.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu