NATO vendos avionë vëzhgues në Rumani për të monitoruar aktivitetet ushtarake ruse

0

NATO po përgatitet të dërgojë avionë vëzhgues, të njohur si AWACS, në Bukuresht për të mbështetur praninë e përforcuar të Aleancës në rajon, si dhe për të monitoruar aktivitetet ushtarake ruse.

“Ndërsa lufta e paligjshme e Rusisë në Ukrainë vazhdon të kërcënojë paqen dhe sigurinë në Evropë, nuk duhet të ketë asnjë dyshim për vendosmërinë e NATO-s për të mbrojtur çdo centimetër të territorit të aleancës”, deklaroi zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu.

Ajo shtoi se AWACS mund të zbulojë avionë qindra kilometra larg, duke i bërë ato vendimtare për parandalimin dhe mbrojtjen e NATO-s.

Avionët pritet të mbërrijnë në Rumani më 17 janar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu