Njeriu i parë me ngjyrë që fitoi çmimin “Oskar”, aktori i njohur, ndërron jetë në moshën 94 vjeçare

0

Ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare aktori i madh amerikan, Sidney Poitier. Poitier ishte afrikano-amerikani i parë që mori një çmim Oscar për filmin e tij të vitit 1963 Lillies of the Field.

Poitier ishte gjithashtu regjisor, shkrimtar dhe diplomat . Suksesi i aktorit vazhdoi gjatë viteve ’60. Filmat e tij më të suksesshëm janë: Story of a Crime, Guess’s Who Coming to Dinner.

Sidney Poitier lindi në Miami, Florida. Ai u rrit në ishullin Katie të Karaibeve dhe më pas u transferua në Miami, ku prindërit e tij, Reginald James Poitier dhe Evelyn Auden, udhëtuan për të shitur domate dhe prodhime të tjera bujqësore në Katie Island.

Shkalla e mbijetesës së foshnjës ishte minimale, dhe prindërit e tij qëndruan në SHBA për tre muaj. Kështu aktori mori automatikisht shtetësinë amerikane. Në moshën 10-vjeçare prindërit e tij u transferuan në Nassau në Bahamas dhe në moshën 15-vjeçare prindërit e dërguan në Miami për të jetuar me vëllain e tij.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu