Nuk është vetëm TikTok/ Franca gjithashtu paralajmëron masa kundër WhatsApp, Instagram

0

GSH APP Get it on Google Play
Në një lëvizje tipike franceze, ligjvënësit kryesorë të Francës po refuzojnë të qëndrojnë me Shtetet e Bashkuara dhe të veçojnë TikTok të Kinës.

Këtë javë, anëtarët kryesorë të Asamblesë Kombëtare të Francës inkurajuan fuqimisht kolegët deputetë që të “kufizojnë” përdorimin e tyre të aplikacioneve të mediave sociale dhe shërbimeve të mesazheve, sipas një emaili të brendshëm të parë nga POLITICO. Rekomandimi përfshin TikTok në pronësi kineze – në zemër të një stuhie në të dy anët e Atlantikut – por gjithashtu përmban platforma amerikane si Snap dhe Meta’s WhatsApp dhe Instagram, së bashku me Telegram, të themeluar nga vëllezër me origjinë ruse, dhe Signal.

“Duke pasur parasysh rreziqet e veçanta ndaj të cilave ushtrimi i mandatit të tyre i ekspozon deputetët që përdorin këto aplikacione, ne dëshirojmë t’i bëjmë thirrje vigjilencës tuaj ekstreme dhe rekomandojmë që të kufizoni përdorimin e tyre,” shkruan Marie Guévenoux dhe Eric Woerth nga partia e Rilindjes së Emmanuel Macron dhe Eric Ciotti nga konservatore Les Républicains.

Narrativa e Francës për vendosjen e kompanive kineze dhe amerikane në të njëjtën shportë është në kontrast të plotë me lëvizjet e vendeve të tjera evropiane, përfshirë qeverinë holandeze, e cila vendosi të synojë aplikacionet nga vendet që zhvillojnë një “program kibernetik sulmues” kundër Holandës, si Kina, Rusia, Koreja e Veriut dhe Irani.

Por refuzimi për të zgjedhur anë dhe për të ndjekur drejtimin gjeopolitik të Shteteve të Bashkuara është një traditë e gjatë politike në Francë, e cila shpesh akuzohet për paragjykime anti-amerikane. Gjatë Luftës së Ftohtë, presidenti francez Charles de Gaulle u përpoq ta poziciononte vendin e tij si një alternativë midis kapitalizmit të SHBA-së dhe komunizmit të Bashkimit Sovjetik.

“Franca nuk ka vajtuar për humbjen e fuqisë së saj dhe po përpiqet të ringjallë të ashtuquajturën rrugë të tretë, të kryer edhe nga [komisioneri europian] Thierry Breton”, tha Asma Mhalla, një pedagoge e gjeopolitikës së teknologjisë në Universitetin e Kolumbisë dhe Sciences Po. “Ky do të shërbejë si një argument politik për të vendosur sovranitetin francez dhe teknologjinë franceze përsëri në tryezë”, shtoi ajo, duke argumentuar se hapi tjetër ka të ngjarë të jetë promovimi i aplikacioneve franceze në vend të kësaj.

Dhe me të vërtetë, letra e ligjvënësve kryesorë inkurajon anëtarët e parlamentit të përdorin softuerin francez WIMI për menaxhimin e projekteve dhe punën bashkëpunuese.

Problemi i tyre kryesor me aplikacionet e mediave të huaja sociale është se ligjet kineze dhe amerikane janë jashtë territoriale. Të dhënat personale të mbledhura përmes platformave – duke përfshirë kontaktet, fotot, videot dhe dokumentet profesionale dhe personale – mund të përdoren nga shërbimet e huaja të inteligjencës, argumentuan ata në emailin e tyre.

Gjatë mandatit të Macron, Franca ka luftuar me dhëmbë kundër ligjit të SHBA-së për Cloud, një pjesë e legjislacionit që lejon autoritetet amerikane të kapin të dhënat e ruajtura në serverët amerikanë edhe nëse ata ndodhen jashtë vendit. Parisi madje ka dalë me një sërë rregullash specifike për shërbimet cloud për të provuar të mbrojë të dhënat evropiane nga shtrirja jashtëterritoriale e Uashingtonit.

Në Kinë, një ligj i inteligjencës kërkon gjithashtu që kompanitë vendase të teknologjisë t’u dorëzojnë të dhëna autoriteteve shtetërore për subjektet kudo në botë.

“Shtetet e Bashkuara janë të vetëdijshme se të gjitha argumentet e tyre të përdorura kundër TikTok – domethënë se ligji kinez është ekstraterritorial – në mënyrë të sikletshme i bëjnë jehonë asaj që evropianët i kanë qortuar prej disa kohësh”, tha Mathilde Velliet, një studiuese në gjeopolitikën e teknologjisë në Institutin Francez të Ndërkombëtar. Marrëdhëniet (IFRI).

“Nga ana tjetër,” shtoi ajo, “Shtetet e Bashkuara gjithashtu besojnë se nuk mund të vihen në të njëjtën bazë si Kina, sepse ato janë një aleat evropian me një marrëdhënie të ndryshme politike dhe sigurie dhe sepse është një demokraci”.

Uashingtoni dhe kryeqytetet e BE-së, përfshirë Parisin dhe Brukselin, gjithashtu angazhohen në dialog për çështjet e sigurisë së të dhënave dhe spiunazhin kibernetik, gjë që nuk është rasti me Pekinin.

Megjithatë, në korridoret e Asamblesë Kombëtare, vendimi i ligjvënësve kryesorë për të thirrur platformat e huaja nga SHBA-ja dhe Kina ishte shumë i mirëpritur. “Gjithçka ka filluar të duket si një rrugë e tretë, e cila do të ishte sovraniteti europian”, tha Philippe Latombe, një deputet nga partia aleate e Macron, Modem. “Dhe ky është një lajm i mirë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu