OKB: Gati 1 milion qytetarë do të ikin për t’i shpëtuar luftës në Sudan

0

Më shumë se 800,000 njerëz mund të largohen nga Sudani si pasojë e konfliktit të armatosur që është ndezur në vend javët e fundit, tha sot një zyrtar i OKB-së, duke sqaruar se ky numër përfshin shumë që kishin mbërritur tashmë në Sudan si refugjatë nga vende të tjera.

“Nëse nuk ka një zgjidhje të shpejtë për këtë krizë, ne do të vazhdojmë të shohim më shumë njerëz që detyrohen të ikin në kërkim të sigurisë dhe ndihmës,” tha Rauf Mazou në një konferencë të përfaqësuesve të shteteve anëtare të OKB-së në selinë e OKB-së në Gjenevë.

Sudani u fundosnë kaos në mes të muajit kur lufta për pushtet midis kreut të juntës ushtarake, gjeneral Abdel Fattah al-Burhan, dhe komandantit të dytë të regjimit ushtarak, gjeneralit Mohamed Hamdan Daglo, ose “Hameti”, kreut. të Forcave të frikshme të Mbështetjes së Shpejtë (RSF), e kthyer në luftë të hapur. Luftimet, të cilat kanë marrë qindra jetë, shpërthyen më 15 prill midis dy gjeneralëve që kanë sunduar vendin që nga grushti i shtetit të tyre në vitin 2021, duke bllokuar miliona sudanezë.

“Në konsultimet që kemi pasur me të gjitha qeveritë dhe partnerët e përfshirë, kemi arritur në një vlerësim se rreth 815,000 njerëz mund të strehohen në shtatë vendet fqinje” (të Sudanit), shtoi zyrtari i OKB-së.

Vlerësimi përfshin rreth 580,000 sudanezë, tha Mazou, me refugjatë nga Sudani i Jugut dhe vende të tjera që janë strehuar në Sudan.

Përveç kësaj, ai tha se deri më tani, pothuajse 73,000 njerëz janë strehuar tashmë në vendet e mëposhtme: Sudani i Jugut, Çadi, Egjipti, Eritrea, Etiopia, Republika e Afrikës Qendrore dhe Libia.

Në të njëjtën konferencë për përfaqësuesit e vendeve anëtare të OKB-së , koordinatori humanitar i OKB-së për Sudanin paralajmëroi se kriza humanitare po kthehet në një “katastrofë të përgjithësuar”, duke vënë në dukje se rreziku i përhapjes në vendet fqinje është shqetësues.

“Kanë kaluar më shumë se dy javë luftime shkatërruese në Sudan, një konflikt që po e kthen krizën humanitare të Sudanit në një fatkeqësi të përhapur,” tha Abdu Dieng, një rezident dhe koordinator i ndihmës humanitare në vend, përmes lidhjes video.

Sulmet ajrore, të shtëna me armë dhe shpërthime tronditën sërish Kartumin sot, pavarësisht shpalljes së një armëpushimi në luftimet midis ushtrisë dhe paraushtarakëve që e kanë zhytur Sudanin në një situatë humanitare që i afrohet “kolapsit”, sipas OKB-së.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu