Papa Françesku lutet për viktimat e zjarreve në Greqi

0

Papa Françesku është lutur për viktimat e zjarreve në Greqi që kanë shkatërruar dhjetëra mijëra hektarë tokë vetëm në verilindje, me një zëdhënës të qeverisë duke thënë se Greqia “po kalonte vitin më të vështirë, në aspektin e kushteve klimatike, në histori të regjistrimit dhe mbledhjes së të dhënave meteorologjike”.

Pasi drejtoi recitimin e Engjëllit, Papa Françesku siguroi kujtimin në lutjet e tij për njerëzit që humbën jetën në zjarrin e madh të djegur këto ditë në Greqinë verilindore.

Shërbimi i Ndryshimeve Klimatike Copernicus i mbështetur nga BE-ja tha se zjarri që ka shpërthyer prej 7 ditësh ishte zjarri më i madh i regjistruar në tokën evropiane në vite.

Autoritetet njoftuan të premten (25 gusht) se një tjetër trup i djegur që besohet të jetë një emigrant u gjet në një zonë pyjore në rajonin e Evros, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të vrarëve në shpërthimin e fundit të kësaj vere në 21.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu