Përplasje ushtarake mes Kinës dhe Indisë, 20 ushtarë të vdekur

0

Një përplasje ushtarake midis Indisë dhe Kinës në kufirin e tyre të diskutueshëm në Himalaje, është përshkallëzuar në përleshje vdekjeprurëse.

Tre ushtarë indianë u vranë në një përplasje të dhunshme me forcat kineze mbrëmjen e së hënës.

Përballja ndodhi në Luginën Galëan në Ladakh, një zonë e diskutueshme në rajonin e Kashmir.

Kina akuzoi trupat indiane që kaluan kufirin dy herë, duke provokuar dhe sulmuar personelin kinez. Kjo rezultoi në një konfrontim të rëndë fizik.

Të dy palët këmbëngulën që nuk pati të shtëna. Kishte raportime për viktima kineze, por asnjë konfirmim zyrtar.

Superfuqitë ushtarake kanë debatuar për dekada mbi territorin në rajonin e Himalajeve.
Përballja e së hënës erdhi pasi tensionet u rritën gjatë muajve të fundit mbi një rrugë të re që India ndërtoi në Ladakh, përgjatë Linjës së Kontrollit Aktual që ndan palët.

Kjo zemëroi Kinën, e cila vendosi trupa dhe ndërtoi infrastrukturë të veten në territorin e diskutueshëm, duke sjellë forcat e të dy palëve në afërsi dhe duke rritur rrezikun e përplasjeve.

Të dy palët e shohin zonën si strategji të rëndësishme ekonomike dhe ushtarake.

Nëse nuk bëhen përpjekje për të ulur tensionet kjo mund të çojë në pasoja destabilizuese për rajonin dhe më gjerë.

Burimi:BBC

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu