Policia gjermane në kërkim të rusit, hodhi nga ura një të mitur ukrainas

0

Policia gjermane deklaron se është vënë në kërkim të një shtetasi rus, i cili dëmtoi një djalë të mitur ukrainas duke e hedhur nga një urë sepse guxoi të fliste në gjuhën e tij amtare.

Hetuesit e Prokurorisë së Göttingen po e trajtojnë sulmin e motivuar politikisht si tentativë për vrasje, e cila u krye javën e kaluar kundër një grupi fëmijësh të ulur në një urë në qytetin e vogël gjerman të Einbeck, të cilët të gjithë flisnin në gjuhën ukrainase.

Burri rus, që besohet të jetë rreth të 40-tave, e hodhi nga ura djalin e vogël përpara se të merrte një shishe qelqi dhe ta godiste në kurriz.

Më pas ai u largua nga vendi i ngjarjes dhe fëmijët e tjerë u treguan prindërve për ngjarjen, të cilën prokurorët po e trajtojnë si tentativë për vrasje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu