Raketat e Kim Jong-un! Shqipëria kërkon mbledhjen në Këshillin e Sigurimit

0

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mblidhet ditën e sotme me dyer të mbyllura për të diskutuar testimin e asaj që Koreja e Veriut tha se ishte një raketë hipersonike. ‘France24.com‘ shkruan se takimi është kërkuar nga Shtetet e Bashkuara, Franca, Mbretëria e Bashkuar, Irlanda dhe Shqipëria.

Në vitin 2017, Këshilli i Sigurimit miratoi njëzëri tre grupe sanksionesh ekonomike pasi Koreja e Veriut kreu teste bërthamore dhe raketore – një shfaqje e rrallë e unitetit për organin shpesh të bllokuar.

Pas takimit që do të zhvillohet me dyer të mbyllura nuk pritet që të ketë asnjë deklaratë për mediat.

Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve tha se raketa e së mërkurës mbante një “kokë rrëshqitëse hipersonike” që “goditi me saktësi një objektiv 700 km (435 milje) larg”, pa identifikuar lëshuesin. Koka e luftës demonstroi gjithashtu një aftësi “të re”, duke lëvizur 120 kilometra anash pasi u shkëput nga lëshuesi për të goditur objektivin, shtoi ai.

Nisja ishte testi i dytë i raportuar i atyre që Pyongyang pretendonte se ishin raketa hipersonike rrëshqitëse, pas një prove të ngjashme shtatorin e kaluar.

Shtetet e Bashkuara, Japonia dhe Kanadaja ishin midis atyre që shpejt dënuan nisjen e së mërkurës, duke deklaruar se ajo shkeli rezolutat e shumta të Këshillit të Sigurimit dhe kërcënoi sigurinë në rajon si dhe komunitetin ndërkombëtar.

Burimi: France24.com

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu