Rrëzohet aplikimi i Kosovës për anëtarësimin në KiE, Hungaria del kundër

0

TIRANË- Hungaria ka rinovuar mbështetjen e saj për Serbinë në strategjinë e saj për të penguar aplikimin e Kosovës për anëtarësim në BE, OKB dhe Këshillin e Evropës, duke paralajmëruar rrëzimin e aplikimit. Euronews shkruan se ky vendim vjen në një kohë ‘përkohësisht të zbutur’ midis Serbisë dhe Kosovës, të cilën BE dhe SHBA ndërmjetësuan javën e kaluar.

“Pranimi i parakohshëm i Kosovës nga entitete të ndryshme evropiane mund të rrezikojë kërkimin për pajtim”, thotë Péter Szijjártó, ministri i jashtëm i Hungarisë.

“Prandaj, nëse votohet nëse do të pranohet Kosova si anëtare e Këshillit të Evropës, qeveria do të votojë jo”, tha Szijjártó në një takim me ministrin e jashtëm të Hungarisë në Budapest të mërkurën.

Barrikadat u hoqën

Marrëveshja është që Kosova të njohë Asociacionin e Komunave Serbe në veri të Kosovës dhe Serbia të ndalojë së lobuari kundër anëtarësimit të Kosovës në ndonjë organizatë ndërkombëtare. Pas marrëveshjes, serbët etnikë që jetonin në veri të Kosovës hoqën barrikadat që kishin ngritur në rrugë në shenjë proteste ndaj asaj që ata e panë si ngacmim nga Prishtina.

Megjithatë, të dyja palët duken larg arritjes së një marrëveshjeje afatgjatë, pasi Serbia thotë se Kosova duhet të bëjë lëshime.

Por Prishtina pretendon se Beogradi nuk po e respekton.

“Serbia u ka dërguar letra pesë vendeve: Spanjë, Rumani, Sllovaki, Qipro dhe Greqi duke u kërkuar atyre që të mos lejojnë aplikimin e Kosovës për anëtarësim në BE, që është një shkelje e drejtpërdrejtë e marrëveshjes për të cilën Serbia. po insiston që ne ta zbatojmë”, thotë Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i Kosovës.

Presioni nga perëndimi

SHBA vazhdon të shtojë presionin ndaj Prishtinës për të arritur një marrëveshje.

“Kosova duhet t’i përmbushë të gjitha zotimet në kuadër të dialogut, duke përfshirë edhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe”, thotë Derek Chollet, këshilltar i lartë i Departamentit të Shtetit të SHBA-së.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurtin dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, ende nuk janë takuar, pavarësisht premtimit të BE-së për dialog. Bislimi tha gjithashtu se marrëveshja mbështet interesat e Serbisë dhe se nuk kërkon njohje reciproke. Afati i fundit për takimin është caktuar në fund të muajit mars.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu