Rusia nis eksportin nga porti i Mariupolit, Ukraina: Përveç drithit tani po na vjedhin edhe metalin

0

Pas javësh të gjata luftimesh, dhe një qëndrese heroikë në uzinën e çelikut Azovstal në Mariupol, qyteti më në fund ra në duart e rusëve.
Ndërkohë që ditën e sotme është raportuar se ka nisur puna për eksportin e mallrave në portin e këtij qyteti, i cili konsiderohet si një nga pikat kyçe të ekonomisë vendase.

 

Mediat ruse kanë njoftuar se një anije ka hyrë në portin e këtij qyteti, ndërsa nja zëdhënës i portit i tha agjencisë së lajmeve ruse Tass se metali i nisur për në Rusi ishte ngarkuar në port.

Kjo ka nxitur edhe reagimin e Ukrainës, e cila është ankuar se pushtuesi rus tashmë është duke vjedhur edhe metalin, veç të tjerash.

Ombudsmeni i të Drejtave të Njeriut të Ukrainës, Lyudmyla Denisova tha se dërgesa përbënte grabitje.

“Plaçkitja në territoret e okupuara përkohësisht të Ukrainës vazhdon. Pas vjedhjes së drithit ukrainas, pushtuesit iu drejtuan eksportit të produkteve metalike nga Mariupol”, ka shkruar ajo në Telegram.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu