‘Sfidë e pabesueshme ndaj nesh…’/ Java çame në Kuvend, mediat greke: Provokuese

0

GREQI– Në shtetin fqinj, java çame e cila u kujtua në Kuvendin e Shqipërisë, u quajt provokim. Media greke Protothema i ka kushtuar artikull aktivitetit në Kuvendin e Shqipërisë kushtuar gjenocidit që është bërë mbi shqiptarët e Çamërisë. Sipas tyre, ajo që u bë brenda Kuvendit ishte sfidë e pabesueshme për Greqinë dhe një provokim që ka ndodhur me tolerancën e qeverisë Rama.

SHKRIMI I MEDIAS GREKE:

Sfidë e pabesueshme ndaj Greqisë, brenda Kuvendit të Shqipërisë. Pasditen e së hënës u zhvillua një aktivitet kushtuar kujtimit të viktimave të “gjenocidit” të Tsamurias nga grekët. Aktiviteti u organizua nga partia ekstremiste dhe antigreke PDIU, e cila pretendon se përfaqëson qytetarët shqiptarë me origjinë çame, e cila promovon sistematikisht axhendën e Ankarasë në vend. Bashkëorganizatorë ishin fondacioni “Çamëria” Hasan Tahsini dhe shoqata çlirimtare “Çamëria”. Ngjarja provokuese ka ndodhur me tolerancën e kryesisë së parlamentit dhe qeverisë Rama, e cila herë pas here “përkëdhelë” veshët e nacionalistëve për arsye votimi. 

Në faqen zyrtare të Kuvendit të Shqipërisë thuhet në mënyrë provokative: “Sot, 78-vjetori i gjenocidit të shqiptarëve të Tsamurias nga grekët, 27 qershori u njoh nga parlamenti në vitin 1994 si ditë gjenocidi dhe kujtimi, në prani të Tsamit. patriotë, veprimtarë e të tjerë. me një demonstratë në parlament ku u theksua zgjidhja e çështjes së Tsamidëve”. Përpara një pankarte ku shkruhej “78 vjet gjenocid”, fëmijë të vegjël dhe të rinj recituan poezi çlirimtare për atdheun e “skllavëruar” duke kultivuar helenizmin . Deri tani ka një reagim zyrtar nga Athina , për atë që në mënyrë provokative mori pjesë në Kuvendin e Shqipërisë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu