Shqiptari i arratiset policisë në Angli. Aksidenton dy makina. Por ja çfarë ndodh më pas. Emri

0

Një i ri shqiptar do të qëndrojë në burg për 14 muaj për shkak të një aksidenti, teksa ndiqej me shpejtësi nga policia.

23 vjeçari Jurgest Myftari plagosi dy persona kur mjeti i tij tip Passat, i pasiguruar u përplas me një Land Rover në Main Street, Wilsden, më 17 prill.

Myftari u kap duke rritur kanabis, tha prokurori Nick Adlington.

Ai u dënua sot në një lidhje video me HMP Leeds, ku u mbajt në paraburgim. Gjykata tha se ai do të dëbohej kur të kryente dënimin pas hekurave.

Adlington tha se Myftari shkruajti 20,000 £ Land Rover para se të binte në mur.

Ai iku me këmbë por një postier me shpirt publik ia drejtoi policisë duke u fshehur në një kopsht aty pranë.

Myftari, i cili kishte një përkthyes shqiptar për ta ndihmuar atë gjatë seancës së dënimit, plagosi dy persona në përplasje por fatmirësisht jo seriozisht, iu tha gjykatës.

Ai u deklarua fajtor për prodhimin e kanabisit, drejtimin e rrezikshëm dhe ngarjen pa sigurim.

Avokati i tij, Giles Bridge, pranoi se Myftari ishte në kërkim nga policia në kohën e përplasjes.

Ai tha se oficerët ishin të vetëdijshëm se i riu jetonte në një adresë në Romford, Essex, por ai nuk u kap atje. “Asnjë përpjekje e vërtetë nuk u bë për ta lokalizuar ose arrestuar atë në tre vjet pasi ishte kapur duke rritur kanabis”, shtoi. Myftari ishte 16 ose 17 vjeç kur shkoi në Mbretërinë e Bashkuar.

Avokati tha se ai u lidh me njerëz që merreshin me kultivimin e drogës dhe përfundoi duke u përfshirë në këtë vepër penale. Këto ishin bindjet e tij të vetme në vitet që kur kishte ardhur në Britani dhe ai pranoi se do të dëbohej nga Zyra e Brendshme.

Gjykatësi Colin Burn dënoi Myftarin me gjashtë muaj burg për prodhimin e kanabisit dhe 14 muaj për ngjarje e rrezikshme, dënime këtë të ekzekutuara njëkohësisht.

Ai i tha të pandehurit se po voziste me shpejtësi për t’i shpëtuar policisë dhe tregoi pak vëmendje për sigurinë e tjerëve. Vepra u rëndua nga fakti se Myftari ishte një njeri i kërkuar në atë kohë.

Gjykatësi Burn e ndaloi atë të voziste në Mbretërinë e Bashkuar për 19 muaj.

Ai do të duhej të bëjë një përpjekje të gjatë për të rinovuar patentën e shoferit në këtë vend.

Gjykatësi gjithashtu i tha Myftarit se ai mund të dëbohet në atdheun e tij kur të vuaj dënimin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu