Studimi/ Dhimbja kronike më e përhapur se diabeti dhe depresioni

0

Njerëzit po zhvillojnë raste të reja të dhimbjes kronike me ritme më të larta sesa diagnozat e reja të diabetit, depresionit ose presionit të lartë të gjakut, sipas një studimi të publikuar të martën.

Hulumtimi, i cili shfaqet në revistën JAMA Network Open, u mbështet në të dhënat nga një studim vjetor i kryer nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, i cili pyeti të rriturit se sa shpesh përjetuan dhimbje në tre muajt e mëparshëm. Dhimbja kronike përkufizohej si dhimbje në shumicën e ditëve ose çdo ditë gjatë asaj dritareje.

Studiuesit krahasuan përgjigjet e më shumë se 10,000 njerëzve në 2019 dhe 2020. Për të përcaktuar shkallën e rasteve të reja që u zhvilluan gjatë asaj periudhe, ata përdorën një metrikë të quajtur vite-person, e cila llogarit numrin e njerëzve në studim dhe sasinë kohë ndërmjet përgjigjeve të anketës së njerëzve, pasi jo të gjithë u përgjigjën në të njëjtat intervale.

Studiuesit identifikuan rreth 52 raste të reja të dhimbjes kronike për 1000 person-vjet. Kjo ishte më e lartë se shkalla e presionit të lartë të gjakut – 45 raste të reja për 1000 person-vjet – dhe shumë më e lartë se normat e rasteve të reja të depresionit dhe diabetit.

Nga ata pa dhimbje në vitin 2019, 6.3% raportuan dhimbje të reja kronike në vitin 2020, sipas studimit.

“Ajo që po gjejmë është, për habinë e askujt, ne kemi një problem befasues të dhimbjeve kronike para-ekzistuese në këtë vend dhe një sasi të madhe njerëzish që po zhvillojnë dhimbje kronike me kalimin e çdo viti,” tha Dr. Sean Mackey. shefi i mjekësisë së dhimbjes në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Stanford, i cili nuk ishte i përfshirë në hulumtim.

Në vitin 2019, rreth 21% e më shumë se 10,000 të rriturve që morën pjesë në studimin e NIH raportuan dhimbje kronike. Në të kundërt, gati 19% e të rriturve në SHBA kishin depresion, ndërsa normat e diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe astmës ishin nën 10%, sipas CDC.

Presioni i lartë i gjakut ishte më i zakonshëm se dhimbja kronike: Rreth 48% e të rriturve kishin hipertension, mesatarisht, nga 2017 deri në 2020.

“Dhimbja kronike mund të jetë një sëmundje më vete,” tha Mackey.

Ai shtoi se njerëzit shpesh përjetojnë dhimbje kronike në pjesë të shumta të trupit, por dhimbja e shpinës është më e zakonshme, e ndjekur nga dhimbja e kokës dhe e qafës.

Studimi i ri zbuloi se njerëzit e moshës 50 vjeç e lart kishin një rrezik më të lartë për dhimbje kronike sesa të rriturit më të rinj. Megjithatë, jo të gjitha rastet vazhdojnë: Rreth 10% e të rriturve që raportuan dhimbje kronike në 2019 thanë se ishin pa dhimbje në 2020.

Për të trajtuar dhimbjen kronike, shumë mjekë fillojnë duke përshkruar qetësues të butë si ibuprofeni ose acetaminofeni, më pas kalojnë në ilaçe më të forta si opioidet, sipas Gregory Scherrer, laboratori i të cilit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Karolinës së Veriut studion mekanizmat themelorë pas dhimbjes.

Por Scherrer, i cili nuk ishte pjesë e hulumtimit të NIH, tha se “nuk është e qartë se opioidet janë gjithmonë të dobishme”, veçanërisht duke pasur parasysh se ato janë të varur dhe vijnë me efekte anësore si përgjumja dhe qetësimi.

Mackey vlerësoi se në total, disa qindra ilaçe janë në dispozicion për njerëzit me dhimbje kronike. Por pothuajse të gjitha janë të përshkruara jashtë etiketës, tha ai, që do të thotë se ato mund të mos jenë studiuar si trajtime për dhimbjet kronike në prova të mëdha dhe nuk mbulohen gjithmonë nga sigurimet.

Mjekët ndonjëherë ripërdorin ilaqet kundër depresionit, medikamentet kundër konvulsioneve ose ilaçet për ritmet jonormale të zemrës për pacientët me dhimbje kronike, tha ai.

“Një nga problemet më të mëdha që kemi në shoqëri është aksesi dhe përballueshmëria e aksesit në këto trajtime,” shtoi Mackey.

Në një studim vitin e kaluar, rreth 20% e njerëzve me dhimbje të forta kronike të shpinës thanë se nuk po merrnin trajtim për të (megjithëse studimi nuk mori parasysh përdorimin e medikamenteve pa recetë).

Opsione të tjera për menaxhimin e dhimbjes kronike përfshijnë terapi fizike, psikoterapi dhe blloqe nervore – injektimi i një ilaçi anestezik ose anti-inflamator në vendin e dhimbjes.

Nuk ka një qasje të vetme për të gjithë, tha Mackey, dhe kërkimet janë duke u zhvilluar për t’u dhënë pacientëve opsione më të mira.

Laboratori i Scherrer-it, për shembull, po kërkon mënyra për të zhvilluar qetësues të rinj që nuk shkaktojnë varësi. Në veçanti, ai shpreson të identifikojë qelizat nervore që janë përgjegjëse për ndjesinë fizike të dhimbjes.

“Qëllimi do të ishte që të jenë në gjendje të mbyllin ato qeliza ose të ulin aktivitetin e tyre,” tha ai.

Scherrer dhe Mackey thanë se metodat që stimulojnë qelizat nervore me elektroda ose magnet kanë dhënë gjithashtu premtime.

Një teknikë e tillë, e quajtur stimulimi nervor periferik, përfshin një procedurë që implanton elektroda përgjatë nervave jashtë trurit dhe palcës kurrizore. Elektrodat dërgojnë pulse te nervat që mashtrojnë trurin për të fikur ose dobësuar sinjalet e dhimbjes.

Një qasje tjetër, stimulimi magnetik transkranial, përfshin mbajtjen e një spirale elektromagnetike kundër kokës, e cila dërgon pulse në tru që në mënyrë të ngjashme maskojnë sinjalet e dhimbjes.

Richard Nahin, një epidemiolog në Qendrën Kombëtare për Shëndetin Plotësues dhe Integrues, i cili udhëhoqi studimin e NIH, tha se mjekët gjithashtu janë interesuar më shumë për terapitë integruese për dhimbjet kronike si akupunktura, terapia me masazh dhe joga.

“Sigurisht që në provat tona klinike, të cilat janë botuar në revista kryesore, ne po gjejmë përfitime nga këto qasje jofarmakologjike,” tha ai.

Scherrer theksoi gjithashtu përfitimet e terapisë konjitive të sjelljes, e cila fokusohet në ndryshimin e mendimeve, besimeve dhe qëndrimeve për të ndihmuar në menaxhimin e dhimbjes.

“Ndonjëherë truri mund të rregullojë veten,” tha Scherrer. “Nëse promovoni një qëndrim pozitiv dhe përpiqeni të inkurajoni pacientin të besojë se trajtimi do të funksionojë, ka më shumë gjasa të jetë i suksesshëm”.

Një provë me 850 pjesëmarrës zbuloi se terapia njohëse e sjelljes çoi në një reduktim modest të dhimbjes, por nuk reduktoi përdorimin e ilaçeve opioid.

Strategjia ideale e menaxhimit të dhimbjes ka të ngjarë të përfshijë një kombinim të trajtimeve dhe ndërhyrjeve të ndryshme, thanë ekspertët.

Në përgjithësi, shtoi Mackey, është më mirë të trajtohet herët, përpara se dhimbja e një personi të fillojë të ulë cilësinë e jetës së tij.

“Nëse ndërhyn në aftësinë tuaj për të punuar, për të luajtur, për t’u angazhuar me familjen dhe miqtë, atëherë mos vuani në heshtje. Kërkoni një mjek të mirë,” tha ai.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu