Vdes në aksident artisti suedez, u “kryqëzua” pasi bëri karikaturën e profetit Muhamed

0

Artisti suedez Lars Vilks, i cili skicoi kokën e Profetit Muhamed në trupin e një qeni, ka vdekur në një aksident në Suedi.

Vilks u raportua se po udhëtonte me një makinë policie civile e cila u përplas me një kamion pranë qytetit Markaryd në Suedinë jugore.

Dy policë vdiqën gjithashtu dhe shoferi i kamionit u plagos. Një deklaratë nga policia tha se ishte ende e paqartë se si ndodhi përplasja, por fillimisht nuk kishte asgjë për të sugjeruar që dikush tjetër ishte i përfshirë.

“Kjo ngjrje është duke u hetuar si çdo aksident tjetër rrugor. Për shkak se dy policë ishin të përfshirë, një hetim është caktuar në një seksion të veçantë të zyrës së prokurorit”, tha një zëdhënës i policisë për agjencinë e lajmeve AFP, duke shtuar se nuk kishte dyshime për dicka të gabuar.

Makina e policisë Vilks ishte duke udhëtuar me shpejtësi të madhe, sipas raporteve të mediave lokale.

Artisti 75-vjeçar kishte jetuar nën mbrojtjen e policisë pasi iu nënshtrua kërcënimeve me vdekje për karikaturat vizatimore.

Vilks u bë titujt e mediave në të gjithë botën pasi karikatura e tij e vitit 2007 shkaktoi zemërim, duke bërë që kryeministri i atëhershëm Fredrik Reinfeldt të takonte ambasadorë nga 22 vende myslimane në një përpjekje për të zbutur situatën.

Menjëherë më pas, Al-Kaeda në Irak ofroi një shpërblim prej 100,000 dollarë (73,692 paund) për vrasjen e tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here