Vjehrri vrau nusen/ Shoqet e viktimës japin detaje tronditëse: Çfarë mori vesh 24-vjeçarja, na kishte thënë se…

0

Detaje tronditese japin dy shoqe te gruas, qe u vra nga vjehrri i saj, shtetas i Kosoves, nderkohe qe banonin ne Zvicer.shtepia

Mediat e huaja kane shkruajne serish per 24-vjeçaren, nene e nje djali 4-vjecar, qe u vra nga vjehrri i saj, 56 vjeçar, në Pratteln të Kantonit Basel-Landschaft.

Nderkohe qe ka ende shume dilema rreth shkakut, te aferm te te arrestuarit si vrases, kane thene se ai mund te kete vepruar per vetembrojtje, nderkohe qe te tjera burime, shkruajne se gruaja e ndjere, ishte zene me vjehrrit, pasi kishte marre vesh planin e burrit te saj per divorc.

Kete e japin si shkak edhe mediat zvicerane qe shkruajne per ngjarjen e rende. Djali i 56 vjeçarit kishte marrë fshehurazi një avokat për të bërë divorcin, thonë anëtarë të familjes.

Në momentin kur nusja ka marrë vesh për planin e të shoqit, ajo thuhet se ka shkuar te vjehrra me djalin e saj dhe mund ta ketë fajësuar për problemet e saj martesore, cfare dyshohet se eshte bere edhe shkak i ngjarjes.

Media Blick.ch shkruan se martesa e pafat e Adelinës (24) dhe Enes T. * (27 vjec) përfundoi të shtunën me vdekjen e gruas së re. Dhe sipas Michael Lutz, zëdhënës i zyrës së prokurorit publik të Baselland, autori i dyshuar tani është ne paraburgim.

Dy shoqe te viktimes, te pyetura per ngjarjen, duke dashur te mbeten anonime tregoje detaje.

Albana, një mike e Adelinës thote vetem gjera pozitive per te ndjeren. “Ajo ishte e mirë dhe e denjë për të gjithë, punoi shumë”, thotë Albana. “Por burri i saj ishte shumë, shumë xheloz”.

Siç ka shtuar ajo, Enes T. nuk do ta pranonte që gruaja e tij të punonte me burra. “Unë mendoj se ajo duhej të ndryshonte punë për shkak të kësaj”.

“Ajo nuk ndihej mirë në këtë martesë, por prapë ajo e donte shumë burrin e saj dhe kujdesej për djalin me dashuri”, citohet të ketë thënë ajo, percjell Telegrafi.

Shoqja tjetër e Adelinës, Emira, thote: “Adelina ishte një nënë dhe amvise e mirë. Ajo kujdesej për gjithçka në shtëpi, gjithmonë përpiqej të ishte një grua e mirë. Por ajo më tha që vjehrrit e saj nuk ishin kurrë të lumtur me të – pavarësisht se çfarë bënte”.

Ajo dyshon se viktima edhe mund te jete dhunuar. “Pashë buzët e saj të çara, gërvishtje dhe të mavijosura”.

Ne fund te dyja thone me keqardhje, se ajo tashme ka vdekur dhe nuk mund ta thote dot te verteten. “Një grua e re humbi jetën dhe një djalë i vogël tani nuk ka nënë”, thone ato.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu