Vrasja e biznesmenit shqiptarit në Greqi, ekspertiza: Nuk u mbyt me litar!

0

GREQI- Vrasja e kontraktorit 46-vjeçar me origjinë shqiptare, baba i tre fëmijëve të mitur, nga Rodosi, i cili u gjet i pajetë mëngjesin e djeshëm, në zonën mes Psinthos dhe Afandos , i atribuohet dy goditjeve të forta në kokë.

Si nga deklarimet e hotelierit 53-vjeçar dhe djalit të tij, ashtu edhe nga konstatimet e autoriteteve, fillimisht rezultoi se vdekja e tij ishte për shkak të mbytjes, por akti mjeko-ligjor e rrëzoi këtë.

Të akuzuar për vdekjen tragjike të kontraktorit janë biznesmeni 53-vjeçar nga Rodosi dhe djali i tij 20-vjeçar, ndërsa shkaqet mësohet të jenë financiare dhe konkretisht, një shumë prej disa mijëra eurosh, të cilën 53-vjeçari dyshohet se i detyrohet për punën që kishte bërë në biznesin e tij në vitin 2019 shqiptari.

Mirëpo, babë e bir , të paktën në hetimet paraprake, deklarojnë se ka qenë një aksident pasi siç thanë, ka ndodhur një incident me 46-vjeçarin shqiptar, i cili në gjendje të dehur dyshohet se ka sulmuar 20-vjeçarin, shkruan abcnews.al.

Sipas informacioneve të “Rodiaki ”, vdekja e 46-vjeçarit ka ndodhur mes mbrëmjes të së dielës, 28 gusht dhe orëve të para të së hënës, 29 gusht 2022.

Nga këqyrja e kryer në trup nga mjeku mjekësor, Panagiotis Kotretsos, janë konstatuar dy goditje në kokë nga të cilat janë shkaktuar lëndime. Nga këto plagë, sipas ekspertizës, shqiptari 46-vjeçar ka ndërruar jetë.

Megjithatë, vlen të përmendet edhe fakti se nga ngjarja ka kaluar një periudhë prej rreth dhjetë ditësh dhe kalbja në trupin e kontraktorit mund të jetë ndryshuar apo “zhdukur” dhe elementë të tjerë që mund të kenë qenë aty.

Deklarata e autorit

Kur autoritetet shkuan në banesën e 53-vjeçarit, ai i tha policisë se kishte kryer punë në hotelin për të cilin e kishte rimbursuar, ndërsa përmendi se në mbrëmje i zhdukuri e kishte telefonuar, ai foli me të një herë por më pas nuk iu përgjigj pasi dukej i dehur.

Ai po ashtu ka deklaruar se deri në orën 01:00 të datës 29 gusht 2022 ka qenë në një festival dhe kur është kthyer ka menduar se e ka parë makinën në plazh por nuk janë takuar dhe as ai nuk e ka parë deri atë ditë.

Kur i është kërkuar material nga kamerat e hotelit, ai ka deklaruar se nuk janë duke punuar dhe se i ka kërkuar teknikut të tij që të mos regjistrojë muajt e verës por vetëm ato të dimrit për të parandaluar vjedhjet. Nga hetimet u zbulua se ai i kishte kërkuar një tekniku të fshinte hard diskun e kamerave, gjë që e bëri më 30 gusht 2022.

Mëngjesin e datës 6 shtator 2022 , djali dhe babai 53-vjeçar rrëfyen krimin. 53-vjeçari tha se është në gjendje të keqe psikologjike dhe ndjen një barrë që duhet të heqë qafe dhe më pas përshkroi krimin. Në vendin ku kishte varrosur trupin, u gjetën dy copa litar blu, të cilat u përdorën për të kryer vrasjen.

Para oficerëve të policisë së Rodosit, pronari i dhomave me qira në Falirak tha në hyrje se është takuar me 46-vjeçarin kontraktor ndërtimi në vitin 2014 dhe kanë bashkëpunuar në punime të ndryshme ndërtimi. Siç ka pohuar ai, në vitin 2019 i ka rinovuar dhomat për 100 mijë euro dhe i ka dhënë paradhënie prej 25 mijë eurosh duke i mbetur borxh 75 mijë euro.

Ai pretendoi se për shkak të koronavirusit nuk kishte mundur ta shlyente dhe në maj dhe qershor 2022 i dha disa shuma të vogla.

Mëngjesin e datës 28 gusht 2022, siç pretendonte ai, 46-vjeçari e ka telefonuar për t’u takuar dhe i ka thënë të takohen fillimisht në orën 11:30 dhe kur nuk ka shkuar në takim e ka telefonuar sërish në orën 14:30, shkruan abcnews.al.

53-vjeçari ka pohuar se e ka kuptuar që ishte i dehur dhe e ka shmangur dhe se e ka telefonuar sërish në orën 16:26 në gjendje “të mjerueshme.”

Autori pohon se i kishte thënë se nuk mund të takoheshin pasi do të shkonte në festën e Agios Joannis në Kalythies , por ai vazhdonte ta thërriste.

Rreth orës 22:30 deri në 23:00 kur ka marrë telefonin, siç pretendon ai, i ka thënë se kishte pirë shumë dhe e caktoi takimin për të nesërmen. Filloi, siç tha 53-vjeçari, ta shante, ta kërcënonte dhe i kërkoi t’i paguante 500 euro .

Në orën 22:40, siç pretendon 53-vjeçari grek, i ka telefonuar djali 20-vjeçar dhe e ka njoftuar se 46-vjeçari ndodhej në oborrin e hotelit në një gjendje të tërbuar, se po i binte e shante.

Kur mbërriti ai thirri djalin e tij që ishte brenda në shtëpi që të dilte dhe ta ndihmonte nëse kishte nevojë.

46-vjeçari filloi ta shante dhe sulmoi djalin e tij, sipas pretendimeve të autorit.

53-vjeçari pretendon se ai “doli jashtë” dhe filloi ta godiste me grusht, ndërsa në instinkt ai kapi një litar nga sipër makinës dhe e mbështolli rreth qafës për ta ulur poshtë dhe për ta imobilizuar.

E gjithë kjo u shpalos në oborrin e dhomave pranë koshave, ku janë parkuar makinat.

53-vjeçari së bashku me djalin më pas e morën trupin dhe e lanë pranë Agia Paraskevi në Kalithies në një rrugicë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu