Zbulohet se telefonat inteligjentë të zyrtarëve të BE-së janë hakuar nga një softuer izraelit

0

Bashkimi Europian ka gjetur prova se telefonat inteligjentë të përdorur nga disa prej punonjësve të tij janë hakuar nga një softuer i një kompanie izraelite, tha komisioneri për drejtësinë Didier Reyders, në një letër të parë nga Reuters.

Hakerat u përpoqën të instalonin malware Pegasus. Megjithëse nuk gjetën prova të forta, hetuesit e BE-së gjetën indikacione të forta se hakerimi kishte ndodhur, siç tha Reiders në një letër që i dërgoi të hënën eurodeputetit Sofia Inn it Veldt, i cili është anëtar i komitetit hetimor përkatës.

I gjithë hetimi filloi në vitin 2021, kur Apple informoi komisionerin Raeders se iPhone që ai po përdorte kishte të ngjarë të ishte shënjestruar nga Pegasus. Njoftimi nga Apple bëri që shërbimet e sigurisë së Komisionit, të ekzaminonin telefonin celular të komisionerit belg dhe një numri të paspecifikuar zyrtarësh të BE -së .

Komisioneri tha se hetimet vijojnë. Init Veldt, i tha agjencisë ndërkombëtare se duhet të bëhet e qartë se kush e kishte në shënjestër komisionin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu