“Zemërohem”! Klopp nuk duron dot dhe kritikon Kupën e Botës në Katar: Nuk është e drejtë!

0

Nuk është rastësi që sot trajneri i Liverpool, Jurgen Klopp ka kritikuar ashpër organizatorët: “Të gjithë e dinë se nuk është e drejtë, por askush nuk flet për këtë. Diçka duhet të ndryshojë,” tha ai.

Në më shumë se një shekull futboll në Europë, nuk ka pasur kurrë një sezon si ai që do të fillojë. Vendimi i FIFA-s për të mbajtur Kupën e Botës në Katar në nëntor dhe dhjetor për të shmangur vapën e madhe do të ndajë kampionatet kombëtare dhe kupat europiane në dysh në një mënyrë që nuk është parë kurrë, përveç në rastin e ngjarjeve dramatike si lufta ose pandemia. Si rezultat, sezoni i pazakontë europian 2022-23 që fillon më herët se zakonisht do t’i detyrojë lojtarët të luajnë më shumë ndeshje në mesjavë dhe finalja e Champions League do të përfundojë më 10 qershor.

Shumica e klubeve europiane do të luajnë më 12-13 nëntor vetëm tetë ditë para fillimit të Kupës së Botës. Për të përfunduar turneun në kohë, organizatorët e Kupës së Botës duhej të planifikonin katër ndeshje në ditë në vend të tre për dy raundet e para të fazës së grupeve. Kjo u jep shikuesve një maratonë televizive dhe lojtarëve minimalisht tre ditë pushim. Nuk është rastësi që sot trajneri i Liverpool, Jurgen Klopp ka kritikuar ashpër organizatorët: “Të gjithë e dinë se nuk është e drejtë, por askush nuk flet për këtë. Diçka duhet të ndryshojë,” tha ai.

“Ne duhet të flasim dhe t’i themi FIFA-s, Uefa-s, Premier League-s, Fa, mjafton: le të fillojmë të flasim me njëri-tjetrin. Pjesa më e rëndësishme e futbollit janë lojtarët. Secili ka interesat e veta dhe kjo nuk i bën gjërat më të lehta dhe ky Botëror vjen në kohën e gabuar për arsyen e gabuar”, shtoi Klopp

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu