Zgjedhjet në Turqi/ Erdogan, favorit në fazën finale përpara raundit të dytë

0

Me 49.52% të votave, Rexhep Tajip Erdogan, 69 vjeç, për të cilin shumë thanë se ishte i lodhur dhe i rraskapitur pas dy dekadash në pushtet, fitoi me një avantazh prej 2.5 milionë votash ndaj Kemal Kilicdaroglu, 74 vjeç, dikur një zyrtar i lartë i Ministrisë së Financave, një veteran i politikës turke.

Ai që premtoi rikthimin e pranverës, demokracisë dhe shtetit të së drejtës fitoi vetëm 44.9% të votuesve, pavarësisht mbështetjes së koalicionit të gjerë të partive që shpresojnë të marrin pushtetin dhe duke filluar nga e djathta nacionaliste.

Pas tubimit të madh të 14 majit, kur pjesëmarrja arriti në 89%, Grupi Eurasia, një nga institutet e pakta që parashikoi me saktësi se Erdogan do të dilte fitimtar në raundin e parë, tha se pret që ai të ketë epërsi në raundin e dytë.

“Shumë votues nacionalistë refuzojnë zgjedhjen e Kilicdaroglu nga aleanca opozitare dhe nuk e mbështetën atë, theksoi politologu Burke Elsen, nga Universiteti Sabancı (Stamboll).

Ndërsa beteja thuhet të jetë e ashpër, Kilicdaroglu duket se ka lënë mënjanë tubimet e fushatës: ai nuk ka mbajtur asnjë fjalim të vetëm publik dhe (deri më tani) nuk ka planifikuar asnjë, përveç një paraqitjeje para një turme të madhe të premten me themeluesin e Republikës së Turqisë dhe CHP, e së cilës ai ka qenë president për dhjetë vjet.

Midis dy kandidatëve që konkurrojnë për 2.79 milionë votat që ai mori, Sinan Ogan, një kandidat i së djathtës ekstreme nacionaliste, kërkon mbi të gjitha që rreth pesë milionë refugjatët dhe emigrantët që jetojnë në vend të largohen.

Ogan, 54 vjeç, po e shijon qartë. Ai pritet të njoftojë sot në orën 17:00. se cilin nga dy kandidatët do të mbështesë gjatë një konference për shtyp në një hotel të njohur në Ankara.

Ai u takua me Erdogan në Stamboll të premten për rreth një orë, por përveç një shtrëngimi duarsh me atë që ka marrë pseudonimin “Sulltan”, nuk u mor vesh asgjë tjetër.

Në vend të kësaj, Kilicdaroglu, i cili ende nuk e ka takuar Ogan, po diskuton njëkohësisht me kreun e partisë nacionaliste Zafer, Umit Ozdag.

Mbështetja e tij konsiderohet absolutisht e nevojshme për opozitën pasi dinamika konservatore e raundit të parë u kristalizua në përbërjen e parlamentit të ri turk që doli nga zgjedhjet e së dielës së kaluar: 322 nga 600 vendet në Parlamentin turk do të jenë anëtarët e Erdogan (kundër 213 të opozitës), me 268 që i përkasin partisë së tij islamike-konservatore, AKP, e cila mbeti forca politike më e madhe e vendit, e mbështetur nga MHP nacionaliste (50) dhe partitë e vogla islamiste si Hüda-Par ( “Hezbollahu kurd”, 4) dhe Yeniden Refah (5).

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu