5 këshilla për të forcuar në mënyrë ushqyese kyçet tona pas të 40-ave

0

Ndërsa rritemi, trupi ynë dhe nevojat e organizmit tonë ndryshojnë, prandaj edhe ne duhet të përshtatim stilin e jetesës në mënyrë që këto ndryshime të mos ndikojnë në jetën tonë të përditshme.
Shëndeti i mirë i kyçeve tona është një nga qëllimet e para që duhet të vendosim. Cilat zakone të mira mund të ndihmojnë në funksionalitetin e tyre pas moshës 40 vjeçare?

1. Menaxhimi i peshës

215807119_m_normal_asnjë
Kyçet tona janë krijuar për të mbajtur një peshë mesatare. Kur dikush është mbipeshë ose nënpeshë, më shumë stres ka të ngjarë të vendoset në nyjet e tyre.
Në rastin e parë, pesha e tepërt rrit barrën e secilit gju. Ndërsa, përkundrazi, nëse humbim peshë, humbasim edhe masën muskulore, e cila i mban kyçet tona të forta dhe të qëndrueshme.

Pra, duke qenë se pesha jonë nuk është në nivelin ideal, për ne, është e rëndësishme të rregullojmë dietën tonë ditore në përputhje me rrethanat.

2. Ne e bëjmë ushtrimin pjesë të jetës sonë të përditshme

45116444_m_normal_asnjë
Ushtrimi është thelbësor për funksionimin e kyçeve. Në fakt, sa më shumë të lëvizim, aq më shumë shkathtësi do të kemi, ndërsa ushtrimet e rregullta rritin, në të njëjtën kohë, aftësinë për të kontrolluar peshën.
Çiklizmi, pilates, noti, ecja në cekëta dhe joga janë vetëm disa nga format e ushtrimeve që tonifikojnë nyjet.

Përveç kësaj, është e rëndësishme t’i kushtojmë vëmendje sa vijon:
– Ne forcojmë muskujt tanë, për t’i dhënë nyjeve tona mbështetje më të mirë: Një fizioterapist ose trajner i certifikuar mund të na udhëheqë.
– Ne ushtrojmë kyçet tona në gamën e tyre të plotë: Mjeku ose fizioterapisti mund të rekomandojë ushtrime përkatëse për ta arritur këtë.

– Ne forcojmë bërthamën tonë: muskujt e fortë të barkut dhe të shpinës ndihmojnë në ekuilibrin tonë dhe, për rrjedhojë, ka më pak shanse për t’u rrëzuar ose lënduar. Pilates dhe yoga ndihmojnë shumë me këtë.
– Ne i dimë kufijtë tanë dhe përpiqemi të mos i tejkalojmë.

3. Ngrohja e duhur para stërvitjes

198818081_m_normal_asnjë
Kapërcimi i ngrohjes mund t’i vendosë nyjet tona në rrezik më të madh të tendosjes. Për ngrohjen e duhur, ne ushtrojmë muskujt që do të përdorim gjatë stërvitjes, por me një ritëm më të butë. Për shembull, para vrapimit, ne ecim me qetësi për 10 minuta në mënyrë që të përgatisim nyjet, ligamentet dhe tendinat rreth tyre.
Ngrohja është veçanërisht e rëndësishme ndërsa rritemi, pasi gradualisht humbasim një pjesë të elasticitetit të kyçeve tona.

4. Ne adoptojmë zakone të reja të balancuara në dietën tonë

122870044_m_normal_asnjë
– Ne pimë ujë: Uji përbën rreth 80% të kërcit të trupit tonë (indi lidhor elastik që mbron nyjet). Nëse nuk qëndrojmë të hidratuar mirë, trupi ynë do të tërheqë ujin nga kërci dhe zona të tjera, gjë që mund të ndikojë negativisht në nyjet tona.
– Ne sigurojmë një konsum të mjaftueshëm të kalciumit dhe vitaminës D: Këto mund të kontribuojnë në shëndetin e kockave tona. Produktet e qumështit dhe perimet me gjethe jeshile (p.sh. brokoli dhe lakra) janë burime të mira të kalciumit, ndërsa peshku yndyror, vezët dhe qumështi i pasuruar përmbajnë vitaminë D.​

5. Ne jemi në kërkim të suplementeve ushqimore për kockat dhe kyçet

189703723_m_normal_asnjë
Meta-Flex nga SOLGAR është një kombinim i specializuar i glukozaminës, acidit hialuronik, kondroitinës dhe MSM që mund të forcojë në mënyrë ushqyese nyjet.
Ai u drejtohet personave që për shkak të kalimit të kohës, si dhe sportistëve apo sportistëve, të cilët për shkak të stërvitjes kërkojnë mbështetje për kockat dhe kyçet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu