ZBARDHEN emrat e të arrestuarve nga SPAK, planifikimet e vrasjeve u kryen për shkak të hasmërisë mes Martinajt dhe Matës

0

TIRANË– Zbardhen emrat e personave që përfunduan në pranga mbrëmjen e djeshme nga aksioni i SPAK.

TË ARRESTUARIT DHE AKUZAT:

Ervin Mata, i cili mendohet se gjendet jashtë vendit. Dyshohet për grup të strukturuar kriminal, trafik narkotikësh dhe kryerje e veprimeve nga organizata kriminale.

AKSIONI i SPAK/ Akuza për grup kriminal, arrestohet Breçani, djali

Ervin Mata

Ismail Zeneli dhe Bujar Ajeti akuzohen për veprën e sigurimit të kushteve për të kryer vrasje.

Dedian Gjoni, shef i krimeve në Kombinat, i cili është nga Lezha dyshohet të ketë siguruar kushtet për të kryer një vrasje në bashkëpunim me grupin kriminal.

AKSIONI i SPAK/ Akuza për grup kriminal, arrestohet Breçani, djali

Dedian Gjoni

Djali i Erzen Brecanit, Eraldi dyshohet dhe për trafik ndërkombëtar droge dhe pastrim parash

Erzen Brecani ka veprën e pastrimit të parave dhe  dhe përkrahje e autorit të krimit.

AKSIONI i SPAK/ Akuza për grup kriminal, arrestohet Breçani, djali

Erzen Brecani

Në listë gjenden edhe Bujar Grabova, Besmir Murati, Artan Sulejmani, Albert Prenga dhe Bajram Grabova, të dyshuar për trafik kokaine. Grupi trafikonte kokainë nga Ekuadori dhe Kolumbia drejt vendeve të Bashkimit Europuian.

Jonida Babameto, oficere e Drejtorisë së Kufirit dhe Emigracionit e cila po ashtu është arrestuar në kuadër të këtij operacioni, mësohet se gjatë kohës që punonte në Interpol u ka dhënë informacione nga sistemi për 2 vëllezërit që jetonin në Britani.

AKSIONI i SPAK/ Akuza për grup kriminal, arrestohet Breçani, djali

Ndërkohë që planet për të vrarë kundërshtarët ndodhën midis 2019-2020 në Durrës, Belgjikë dhe Holandë. Veç prishjes së pazareve për ngarkesat e drogës, shkak i planeve për krime ishte dhe ajo e përplasjes dhe hasmërive midis Ervis Martinit ( i shumë kërkuar dhe me dy masa sigurimi në mungesë arrest me burg) dhe Ervin Matës ( i kërkuar). Marrë nga Dosja.al

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu