Afghanistan : Vriten 3 vajza sepse punonin në televizion

0

Vajzat e vrava janë në një numër të lartë përfshirë këtu në fushata vdekjeprurëse të sulmeve të shënjestruara ndaj shoqërisë civile në Afganistan nga grupe ekstremiste që kundërshtojnë ato që punojnë jashtë shtëpisë.

Një stacion televiziv në qytetin lindor të Jalalabad është detyruar të dërgojë të gjithë personelin e tij femër në shtëpi për sigurinë e tyre, pasi katër punonjëset e reja u vranë muajt e fundit.

Dhjetra njerëz u mblodhën të mërkurën për funeralet e tre grave, të cilat ishin punësuar në Enikass Radio dhe TV. Gratë u vranë të martën në sulme të ndara, sipas redaktorit të lajmeve të stacionit në pronësi private dhe zyrtarëve në Jalalabad, provinca Nangarhar.

Zyrtarët afganë thanë se policia arrestoi vrasësin e dyshuar të tre vajzave, duke e identifikuar atë si Qari Baser dhe duke këmbëngulur se ai ishte një anëtar i Talibanëve – edhe pse ky pretendim u mohua menjëherë nga zëdhënësi i Talibanëve Zabihullah Mujahid.

Shefi i policisë së Nangarhar Juma Gul Hemat tha se Baser kishte përdorur një pistoletë me silenciator në sulmet. Baser u arrestua menjëherë pas sulmeve, nga policia në Jalalabad, kryeqyteti i provincës.

Burimi : BCC News

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu