Burri vdiq 2 muaj pas transplantit: Jepet arsyeja

0

Një burrë që vdiq vetëm dy muaj pasi mori transplantin e parë të zemrës nga një derr mund të jetë infektuar me një virus që erdhi nga derri. David Bennett, 57 vjeç, vdiq më 8 mars, pak pasi u bë personi i parë në histori që iu nënshtrua një transplantimi të organeve nga një specie në tjetrën. Bennett, i cili u diagnostikua me sëmundje të zemrës, i ishte nënshtruar më parë një operacioni eksperimental novator në janar. Mjekët e zëvendësuan zemrën e tij me një të një derri të modifikuar nga gjenet, duke modifikuar kafshën për të hequr gjenet që mund të shkaktonin refuzim të shpejtë të organeve dhe duke i zëvendësuar ato me gjene njerëzore që do ta ndihmonin trupin të pranonte zemrën e re.

Operacioni u duk të ishte një sukses i madh në fillim pasi zemra e tij e re po pomponte në mënyrë fantastike disa ditë para vdekjes së tij. Por rreth 40 ditë pasi ndodhi operacioni, gjendja e Bennett filloi të përkeqësohej me shpejtësi dhe vetëm pak ditë më vonë, ai vdiq papritur pa asnjë arsye në dukje, duke e lënë familjen e tij të trishtuar dhe mjekët të habitur se çfarë e shkaktoi vdekjen e tij.

Por në një raport të ri nga MIT Technology Review, botuar më 4 maj, ka zbuluar se zemra e re e Bennett mund të jetë infektuar nga një virus i derrit të quajtur ‘citomegalovirus i derrit’, një infeksion i parandalueshëm që mund të çojë në efekte shkatërruese mbi marrësin e transplantit.

Nëse është e vërtetë, prania e citomegalovirusit të derrit përfaqëson një gabim të madh të paparashikuar nga ana e shkencëtarëve, duke pasur parasysh se derrat donatorë supozohej të rriteshin në një mjedis të monitoruar posaçërisht pa sëmundje.

Megjithatë, edhe pse tragjik, zbulimi i virusit të derrit në zemrën e zotit Bennett nuk është domosdoshmërisht një lajm i keq për transplantin. Nëse një virus i derrit ka luajtur një rol në vdekjen e tij, kjo mund të nënkuptojë se një ksenotransplant i zemrës pa virus mund të zgjasë shumë më gjatë. Disa kirurgë besojnë se organet e fundit të modifikuara nga gjenet teorikisht mund të vazhdojnë të punojnë për vite me rradhë dhe procedurat më rigoroze duhet të jenë në gjendje të ekzaminojnë virusin në rastet e ardhshme.
Burimi:unilad.joq

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu