E konfirmon Lavrov: Takimi Putin-Erdogan do të zhvillohet së shpejti

0

RUSI- Ministrat e Jashtëm të Rusisë dhe Turqisë kanë zhvilluar sot një takim në Moskë për të diskutuar të ardhmen e “Iniciativës së Kokrrave të Detit të Zi”, e njohur gjithashtu si marrëveshja e grurit.

Ministrat diskutuan gjithashtu nismën e presidentit rus Vladimir Putin për të furnizuar 1 milion ton drithë ruse me çmim të zbritur për përpunim të mëtejshëm. Lavrov tha pas takimit se Rusia solli në vëmendjen e Turqisë se çfarë duhet të bëjë Perëndimi për të rivendosur marrëveshjen e grurit, shkruajnë mediat e huaja.

Më herët të enjten, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Rusia ishte e gatshme t’i kthehej marrëveshjes menjëherë nëse plotësoheshin kushtet në lidhje me Moskën. Rusia shprehu gatishmërinë e saj për t’u kthyer shumë herë në marrëveshjen e grurit, nëse vendet perëndimore dhe Ukraina përmbushin angazhimet e tyre në përputhje me marrëveshjen.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu