Gazetari e pyet pse ofendoi shqiptarët/ Ministri britanik: Nuk pendohem për deklaratat

0

Prezantuesi Nick Ferrari dhe ministri i Brendshëm Robert Jenrick janë ‘përplasur live’ për gjuhën e këtij të fundit ndaj shqiptarëve, ku shprehej ‘Gjejeni shqiptarin dhe kapeni’.

Robert Jenrick i tha Nick se nuk është penduar për videon ku shprehej: “Nuk jam penduar për videon, duhet të jemi në gjendje të dallojmë diasporën shqiptare, të cilën ne e respektojmë dhe dëshirojmë të punojmë sa më afër, shtetasit britanikë që janë me origjinë shqiptare dhe ata që zgjedhin të vijnë këtu legalisht. Me gomone. Është absolutisht e drejtë që qeveria ka një qëndrim shumë të fortë për këtë”.

Nick pyeti: “Epo pse i keni ofenduar atëherë? Ju citohet të keni thënë: Unë kam takuar stafin fantastik që ka punuar…për të gjetur shqiptarët, për t’i ndaluar ata, për t’i futur në trajnerë, për t’i çuar në aeroport dhe për t’i kthyer në Tiranë.

Ministri i Brendshëm deklaroi: “Ajo që është thelbësore këtu është që ata individë që vijnë këtu ilegalisht dhe ata njerëz që janë shkelës të shtetasve të huaj…të hiqen zyrtarisht nga oficerët e mi të zbatimit të imigracionit dhe të kthehen në vendet e tyre.”

Kujtojmë se Shqipëria i ka dorëzuar të hënën notë verbale Britanisë së Madhe, për retorikën e përdorur nga zyrtarë të lartë britanikë, të cilën e ka cilësuar “gjuhë urrejtëse dhe diskriminim” ndaj emigrantëve shqiptarë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu