Ja kush e fitoi “Këpucën e Artë” të Euro2020?

0

Cristiano Ronaldo ka fituar Këpucën e Artë të Euro 2020 pasi askush tjetër në finalen mes Anglisë Italisë nuk arriti të tejkalojë numrin e tij të golave. Sulmuesi portugez shënoi pesë gola në garë, numër i njëjtë me sulmuesin e Republikës Çeke Patrik Schick, por falë një asisti të dhënë, shkruan Joq.

Tre nga golat e tij janë shënuar nga penalltia, ndërsa dy të tjerët u shënuan nga loja e hapur kundër Hungarisë dhe Gjermanisë. Pavarësisht rezultatit të Ronaldos, Portugalia u eliminua në 16 të fundit përmes një humbjeje 1-0 ndaj Belgjikës. Shënuesit më të mirë të Euro 2020

Pas Ronaldos dhe Schick me pesë gola për secilin, katër lojtarë përfunduan me katër gola: Harry Kane, Karim Benzema, Emil Forsberg dhe Romelu Lukaku. Ronaldo luajti vetëm në katër ndeshje – 360 minuta në Euro 2020, krahasuar me pjesëmarrësit e fundit Kane dhe Raheem Sterling, të cilët luajtën mbi 600 minuta.